‎آخرین خبر
‎خانه / بایگانی / حمید ذوالنور، یار و همکار شاپور بختیار درگذشت

حمید ذوالنور، یار و همکار شاپور بختیار درگذشت

حمید ذوالنور، رئیس شورای‌‌‌‌‌‌‌‌عالی نهضت مقاومت ملی ایران، صبح روز جمعه، ۱۰ آذرماه ۱۳۹۶ (۱ دسامبر ۲۰۱۷) در پیامد یک بیماری طولانی در بیمارستانی در پاریس درگذشت.

حمید ذوالنور در مردادماه ۱۳۱۶ در شیراز متولد شد، مراحل آموزش ابتدائی و متوسطه را در زادگاهش گذراند، برای تحصیلات دانشگاهی به تهران رفت و در دانشکده‌ی فنی دانشگاه تهران ثبت نام کرد. پس از پایان دوره‌ی دانشگاهی و اخذ گواهی‌نامه‌ی ممتاز در رشته‌ی مهندسی ساختمان برای ادامه‌ی تحصیلات عالی عازم اروپا شد و در پایان تحصیلات به ایران برگشت.

ذوالنور  در سال ۱۳۳۹ وارد  حزب ایران شد و از همان دوران دارای روابط بسیار نزدیکی با شاپور بختیار برقرار کرد. هم‌کاری او با شاپور بختیار از همان سال آغاز شد. حمید ذوالنور در حزب ایران مسئول کمیته‌ی دانشگاه تهران وابسته به جبههٔ ملی بود و دکتر شاپور بختیار در سمت مسئول تشکیلات از طرف هیئت اجرائی جبهه‌ی ملی مسئولیت ارتباط جبهه‌‌ی ملی با کمیته‌ی مذکور را به عهده داشت.

در دوران برگذاری نخستین کنگره‌ی جبهه ملی ایران او در انتخابات دانشگاه برای اعزام نماینده به کنگره نقش فعالی داشت. در همین دوران فعالیت های جبهه ملی دوم و دانشگاه نیز بود که بارها همراه با رهبران جببه ملی ایران بازداشت شد و روانه‌ی زندان گردید.

هنگامی که او ایران را برای آخرین بار ترک می‌کرد عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران بود.

در دولت ۳۷ روزه او به‌عنوان یکی از یاران مورد اعتماد رئیس دولت حضور داشت و در تبعید نیز تا زمان ترور در کنار شاپور بختیار ماند و پس از آن نیز تلاش کرد راه او را ادامه دهد.

آخرین حضور علنی حمید ذوالنور نیز در آخرین مراسم مراسم سالگرد ترور دکتر شاپور بختیار و سروش کتیبه در ششم اوت ۲۰۱۷ بود.

 

‎برسی مجدد

فریدون مجلسی: اروپایی‌ها به خاطر ایران روابطشان با آمریکا را به خطر نمی‌اندازند

  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از همان ابتدا که به قدرت رسید با توافق هسته‌ای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *