‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / رکس تیلرسون: نمی‌توان فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران را نادیده گرفت

رکس تیلرسون: نمی‌توان فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران را نادیده گرفت

اختلاف اروپا و آمریکا بر سر آینده برجام بار دیگر خود را در نشست خبری موگرینی و تیلرسون در بروکسل نشان داد. برخلاف حمایت قاطع موگرینی از برجام، تیلرسون به “فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده” ایران در منطقه اشاره کرد.

نشست خبری مشترک فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در روز سه‌شنبه (۵ دسامبر/ ۱۴ آذر) در بروکسل بار دیگر نمایانگر تفاوتی بود که در نگاه دو طرف به آینده توافق اتمی با ایران وجود دارد.

موگرینی در این نشست خبری مشترک تأکید کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها پایبندی ایران به توافق اتمی را تأیید کرده است. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «لغو کنونی این توافق ما را به موقعیت بهتری نخواهد رساند.»

تیلرسون در مقابل با اشاره به آزمایش‌های موشکی جمهوری اسلامی، مدعی عدم پایبندی تهران به برجام شد و گفت که ایران تمام منطقه را، از جمله با حمایت از حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان حوثی در یمن، بی‌ثبات می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی به سوریه هم سلاح می‌فرستد، گفت: «ما نمی‌توانیم این فعالیت‌ها را نادیده بگیریم.» او هم‌زمان خواستار اتخاذ تدابیر مشترک برای مقابله با این فعالیت‌ها شد.

موگرینی نیز بر تمایل اتحادیه اروپا به همکاری نزدیک با آمریکا بر سر “تداوم اجرای توافق هسته‌ای” تأکید کرد.

گرچه تیلرسون در نشست خبری مشترک خودش با موگرینی گفت که با وجود “فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده” ایران در منطقه، از اجرای برجام حمایت می‌کند، اما پیام و نگاه متفاوت رؤسای دستگاه دیپلماسی آمریکا و اتحادیه اروپا در سخنان‌شان به‌وضوح شنیده می‌شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بارها از برجام به عنوان “توافقی بد” نام برده، اما هنوز از آن خارج نشده و تنها به خروج از آن تهدید کرده است. ترامپ در عین حال ایران را به همین “توافق بد” هم پایبند‌ ندانسته و گفته است که جمهوری اسلامی با “بی‌ثبات کردن منطقه”، “حمایت از تروریسم” و توسعه برنامه موشک‌های بالستیک خود “روح برجام” را نقض کرده است.

تیلرسون بعد از ظهر سه‌شنبه نیز قرار است با وزیران خارجه کشورهای عضو پیمان نظامی ناتو دیدار کند. وزیر خارجه آمریکا پنجشنبه آینده در وین، پایتخت اتریش، در نشستی با حضور وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا شرکت خواهد کرد.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *