‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / روحانی: مساله داعش تمام نشده است

روحانی: مساله داعش تمام نشده است

حسن روحانی، رییس جمهور ایران پیش از سفر به روسیه و شرکت در اجلاس آینده سوریه گفته تصرف بوکمال به معنای آن نیست که مساله داعش در منطقه تمام شده باشد.

آقای روحانی پیش از سفر به سوچی برای شرکت در اجلاس “آینده سوریه” با حضور رئیسان جمهوری روسیه و ترکیه گفت “این پیروزی معنایش آن نیست که مساله تروریسم و داعش در منطقه تمام شده است، اما پایه ‌های اینها فرو ریخته است. اینها دیگر سرزمینی ندارند که مدعی شوند دنبال حکومت در منطقه هستند، اما به صورت گروه ‌های کوچک تروریستی همچنان برای مدتی باقی خواهند ماند.”

دیروز سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از پیروزی عملیاتش در بوکمال در سوریه برای “پایان سیطره” داعش خبر داد و آیت‌الله علی خامنه‌ای هم این پیروزی را به او تبریک گفت.

رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به نامه سرلشگر سلیمانی با قدردانی از “ریشه کن” شدن گروه موسوم به دولت اسلامی در عراق و سوریه گفته که از “دشمن” نباید غافل شد چون به گفته او “آنهایی که با سرمایه‌ گذاری سنگین این توطئه شوم را تدارک دیده بودند آرام نخواهند نشست و سعی خواهند کرد آن را در بخشی دیگر از این منطقه یا به‌ شکلی دیگر دوباره به جریان افکنند.”

حسن روحانی پیش از سفر به سوچی در فرودگاه مهرآباد گفت اجلاس سوریه در حالی برگزار می‌شود که با دو “پیروزی نهایی” پایه‌های داعش در منطقه فرو ریخته و حالا نوبت تعیین تکلیف سوریه توسط مردم این کشور است.

اجلاس سوچی امروز با شرکت مقام های بلندپایه ایران، سوریه و ترکیه برگزار می‌شود. دو روز پیش از اجلاس سوچی، بشار اسد، رییس جمهور سوریه به طور غیرمنتظره به سوچی رفت و بعد از دو سال با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، دیدار کرد. روسیه و ترکیه در آنتالیا برگزار شد.

ایران، روسیه و ترکیه از حدود یک سال پیش نشست‌های مشترکی را برای بررسی آینده سوریه آغاز کردند.

این اولین نشست سه‌جانبه بعد از شکست سنگین داعش در دو کشور عراق و سوریه است و مقامات جمهوری اسلامی می‌گوید این نشست اهمیت ویژه‌ای برای این کشور دارد.

در جنگ داخلی سوریه بیش از ۷ میلیون درون کشور آواره شده‌اند و حدود ۵ میلیون نیز به دیگر کشورها پناهنده شده‌اند. برآورد می‌شود که بیش از ۴۰۰ هزار نفر در درگیری‌ها کشته شده باشند.

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *