‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / اسرائیل : یک میلیارد دلار افزایش بودجه نظامی برای مقابله با تهدیدات منطقه‎ای ایران

اسرائیل : یک میلیارد دلار افزایش بودجه نظامی برای مقابله با تهدیدات منطقه‎ای ایران

وزیر دفاع اسراییل خواستار افزایش ۱.۳۷ میلیارد دلاری بودجه برای ارتقاء توان ارتش این کشور شده است.

به گزارش وبسایت روزنامه تایمز اسراییل آویگدور لیبرمن گفته است با توجه به تغییرات اخیر در سوریه و با در نظر گرفتن میزان بودجه دفاعی اسراییل که سال ۲۰۱۵ تصویب شد، محافظت از کشور برای ارتش سخت‌تر شده است.

او روز دوشنبه، ۲۰ نوامبر، با اشاره به حضور حزب‎الله و سپاه در سوریه از قانونگذاران خواست تا هزینه‌های نظامی را با بیش از یک میلیارد دلار در سه سال آینده افزایش دهند تا امنیت اسراییل تامین شود.

بودجه سالانه دفاعی اسراییل در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ حدود ۷۰ میلیارد شِکِل (۱۹٫۹ میلیارد دلار) بود که تقریباً یک چهارم آن از کمک نظامی آمریکا بود و حالا لیبرمن خواسته ۱،۳۷ میلیارد دلار به بودجه سال ۲۰۲۰ اضافه شود.

بودجه نظامی ایران در سال ۹۶ به بیش از ۴۲ هزار میلیارد و ۶۶۶ میلیون تومان (حدود ۲۲ میلیارد دلار) رسید که بخش عمده آن برای تقویت سپاه است. در سال جاری مجلس شورای اسلامی دو هزار میلیارد تومان مازاد بودجه برای مقابله سپاه قدس با تهدیدات آمریکا تصویب کرد.

اگر پارلمان اسراییل با درخواست لیبرمن موافقت کند اختلاف بودجه نظامی ارتش این کشور با ایران کم می‎شود. این در حالیست که اسراییل به صورت آزاد می‎تواند اقدام به تامین تجهیزات نظامی خود کند، اما رژیم ایران عمده بودجه خود را صرف افزایش توان موشکی و جنگ‌های نیابتی می‎کند و با وجود تحریم‎ها نتوانسته تجیهزات نظامی خود را در چهار دهه گذشته نوسازی‏ کند.

وزیر دفاع اسراییل سه دلیل برای طرح این درخواست مطرح کرده است: حضور گسترده روسیه در سوریه؛ سرازیر شدن سلاح‎های دقیق به منطقه و به کارگیری آنها توسط حزب‎الله و دیگر گروه‎های تروریستی و «شتاب چشمگیر» در توسعه فعالیت‎های صنعت نظامی ایران.

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، اوایل سال جاری عنوان کرد که در چهار سال گذشته، بودجه دفاعی ایران ۱۴۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

تایمز اسراییل نوشته ایران به دنبال ایجاد «هلال شیطانی» (هلال شیعه) در منطقه است و می‎خواهد نیروهای خود را از عراق و سوریه تا مدیترانه تقویت کند.

منبع کیهان لندن

‎برسی مجدد

نامه به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد : درخواست برای جلوگیری از موج جدید خشونت ورزی و سرکوب‌های حکومت ایران

    حضورمحترم جناب آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد: ما امضا کنندگان این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *