‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / تلاش توتال برای حضور بی دردسر در ایران
A Total SA logo is seen at a gas station in Paris, France, on Thursday, July 22, 2010. The company, Europe's biggest oil refiner, releases its earnings next week. Photographer: Antoine Antoniol/Bloomberg via Getty Images

تلاش توتال برای حضور بی دردسر در ایران

شرکت توتال فرانسه در تلاش است تا در صورت نهایی شدن تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ایران، بصورت قانونی و بی دردسر به فعالیت خود در ایران ادامه دهد.

پاتریک پویانه، مدیر عامل این شرکت به روزنامه بین‌المللی نفت گفته است که توتال تبعات تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره بازگرداندن تحریم‌ها علیه تهران را بررسی می‌کند و در صورتی که قوانین، این شرکت را از حضور در ایران منع کنند، توتال از این قوانین تبعیت خواهد کرد.

آقای پویانه امروز سه‌شنبه ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) به این روزنامه گفته است: “اگر ایران به برجام متعهد است و اگر اتحادیه اروپا، چین و روسیه بر این باورند که توافق هسته‌ای در حال اجراست؛ این به معنی آن است که آمریکا باید بطور یکجانبه تحریم‌ها را اعمال کند.”

او در عین حال گفته: “ما از جانب خود سعی می‌کنیم با راحتی کار خود را درباره پروژه (فاز ۱۱ پارس جنوبی) ادامه دهیم که این اولویت ماست.”

حدود یک ماه پیش، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با وجود مخالفت شرکای اروپایی خود، حاضر به تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای نشد و تصمیم گیری در مورد سرنوشت تحریم ها را به کنگره کشورش سپرد.

کنگره آمریکا حدود یک ماه فرصت دارد که درباره استقرار دوباره تحریم‌ها علیه ایران تصمیم بگیرد.

اظهارات اخیر مدیر عامل توتال در حالی منتشر شده که او دیروز دوشنبه ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان) در مصاحبه‌ با شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا از احتمال بازنگری در پروژ‌ه‌های این شرکت فرانسوی در ایران در صورت نهایی شدن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه تهران خبر داده بود.

این شبکه به نقل از آقای پویانه گفته بود: “ما در آمریکا کار می‌کنیم و در آنجا دارایی داریم؛ به تازگی در این کشور دارایی‌هایمان را زیاد کردیم.”

مدیر عامل توتال به سی‌ان‌ان گفته بود: “اگر به دلایل قانونی و تغییر رژیم تحریم‌ها نتوانیم پروژه های خود را در ایران انجام دهیم، باید آن را دوباره بررسی کنیم.”

آقای پویانه البته در تابستان امسال گفته بود “سرمایه‌گذاری در ایران ارزش خطر کردن را دارد”.

توتال فرانسه اولین شرکت بزرگ نفتی غربی بود که با ایران موافقتنامه امضا کرد.

در تیرماه امسال ایران و کنسرسیومی به ریاست شرکت نفتی توتال فرانسه، پر ارزش‌ترین قرارداد انرژی بعد از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی در تهران امضا کردند.

این کنسرسیوم متشکل از شرکت‌های توتال، سى‌ان‌پى‌سى چین و پتروپارس ایران به امضا رسیده و ارزش این قرارداد نزدیک به ۵ میلیارد دلار اعلام شد.

این شرکت فرانسوی گفته بود در مرحله اول قرارداد فاز یازده پارس جنوبی، حدود دو میلیارد دلار هزینه می‌شود.

دولت ایران از قرارداد با توتال به عنوان نمونه موفقی از کارآمدی توافق هسته‌ای با قدرت‌های غربی اشاره می‌کند.

میدان گازی پارس جنوبی از بزرگ‌ترین مخازن گاز طبیعی جهان است و شرکت توتال پیش از این، فازهای ۲ و ۳ طرح توسعه این میدان را اجرا کرده بود.

مساحت این میدان ۹۷۰۰ کیلومتر مربع است که سهم ایران از این میدان مشترک با قطر ۳۷۰۰ کیلومتر مربع است.

 

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

نامه به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد : درخواست برای جلوگیری از موج جدید خشونت ورزی و سرکوب‌های حکومت ایران

    حضورمحترم جناب آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد: ما امضا کنندگان این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *