‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / افزایش فشارها برای برکناری بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا

افزایش فشارها برای برکناری بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا

فشارها برای برکناری بوریس جانسون از وزارت امور خارجه بریتانیا افزایش یافته و رهبر حزب اصلی مخالف دولت خواهان برکناری او شده است.

اظهارت دو هفته پیش او در کمیسیون روابط خارجی پارلمان بریتانیا درباره نازنین زاغری-رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی که در ایران زندانی است، در چند روز گذشته در صدر اخبار بریتانیا و همچنین مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی بوده است.

آقای جانسون در آن جلسه اشاره کرده بود که خانم زاغری وقتی “در حال آموزش روزنامه‌نگاران” در ایران بوده دستگیر شده است، این برخلاف گفته‌های همسر خانم زاغری-رتکلیف و همچنین کارفرمای او بنیاد رویترز تامسون است که می‌گویند که خانم زاغری برای تعطیلات و دیدار با خانواده به ایران سفر کرده و دختر خردسالش را هم با خود برده بود.

بنیاد رویترز تامسون از وزیر خارجه بریتانیا خواست که این “اشتباه جدی” را تصحیح کند و وزارت خارجه در پاسخ تاکید کرد که “اظهارات هفته پیش وزیر خارجه مبنای قابل توجیهی برای طرح اتهامات تازه علیه نازنین زاغری راتکلیف فراهم نمی کند.”

“وزیر خارجه ضمن انتقاد از تشکیل پرونده علیه خانم زاغری راتکلیف، در پی توضیح این مسئله است که حتی شدیدترین مجموعه ادعاهای ثابت نشده ایران علیه او، بازداشت و رفتاری که با او می شود را توجیه نمی کند.”

خانم زاغری در حال سپری کردن حکم مجازات پنج سال زندان است که به “جرم” تلاش برای براندازی برای او صادر شد.

او سه روز پس از اظهارات آقای جانسون بار دیگر به دادگاه منتقل شد و ظاهرا قاضی دادگاه او را به “تبلیغ علیه نظام” متهم کرده بود و این باعث نگرانی خانم زاغری شد که این ممکن است بر مجازات او تاثیر بگذارد، در حالی که به گفته همسرش خانم زاغری بشدت از نظر روحی و جسمی لطمه خورده است.

به گفته کمپین تلاش برای آزادی خانم زاغری، اتهامات تازه ممکن است تا ۱۶ سال به مدت حبس او بیفزاید هر چند یکی از مسئولان سفارت ایران در لندن این موضوع را “صرفا حدس و گمان” خواند.

اظهارات آقای جانسون باعث انتقادهای زیادی شد و در پارلمان بریتانیا، امیلی تورنبری مسئول امور خارجی حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت با انتقاد شدید از او خواسته که استعفا دهد. آقای جانسون در پاسخ گفت آن کسی که باید سرزنش شود حکومت ایران است که خانم زاغری را زندانی کرده است و برای بهره برداری سیاسی نباید فقط یک جمله او را مقصر این وضعیت دانست. وزیر خارجه بریتانیا گفت “اگر” حرف‌های او که “بدون در نظر گرفتن زمینه موضوع” مطرح شده باعث “نگرانی” خانواده زاغری شده “متاسف است” و “حتی شدیدترین مجموعه ادعاهای ثابت نشده ایران علیه او، بازداشت و رفتاری که با او می شود را توجیه نمی‌کند.”

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

نامه به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد : درخواست برای جلوگیری از موج جدید خشونت ورزی و سرکوب‌های حکومت ایران

    حضورمحترم جناب آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد: ما امضا کنندگان این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *