‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / درخواست سناتورهای آمریکایی از آژانس برای بازرسی بیشتر ایران

درخواست سناتورهای آمریکایی از آژانس برای بازرسی بیشتر ایران

سیزده سناتور کنگره آمریکا در نامه‌ای به نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، از نگرانی‌های خود در زمینه نظام بازرسی‌ها و تایید پای‌بندی ایران به برجام از سوی آژانس بین‌المللی انرژی نوشته‌اند و خواستار تقویت این بازرسی‌ها شده‌اند.

در این نامه که تاریخ روز پنجشنبه (۲۶ اکتبر- چهارم آبان) را دارد اما آن را وبسایت سناتور دیوید پردو، امروز (جمعه ۵ آبان) منتشر کرده، آمده: “ما این مرقومه را تهیه کردیم تا بدین وسیله نگرانی خودمان از نظام بازرسی‌ها و راستی آزمایی برجام که از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان ارگان سازمان ملل متحد در حال اجراست، اعلام کنیم.”

امضاکنندگان این نامه که سناتورهای سرشناسی چون تد کروز و مارکو روبیو که هر دو رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ در داخل حزب جمهوری‌خواه بودند، به بند ت برجام به عنوان یکی از بندهای آن که درباره نظام بازرسی و راستی آزمایی از آن “گنگ و نامفهوم” است اشاره شده و آمده: “بسیار حیاتی است که اطمینان یابیم، نظام بازرسی‌های آژانس از ایران به قدری عمیق و جامع است که با دقت و صحت بالا بتواند از هرگونه تلاش فوری یا تدریجی ایران برای خروج از برجام خبر دهد.”

بند ت برجام به “طراحی و توسعه یک وسیله انفجاری هسته‌ای” اشاره می کند و ایران را از تلاش برای دستیابی به فناوری‌های خاصی که می تواند در تهیه سلاح هسته ای کاربرد داشته باشد باز می دارد. فناوریهایی چون: “سیستم چاشنی انفجاری چند نقطه‌ای؛ مدل‌های کامپیوتری ویژه شبیه‌سازی وسایل انفجار هسته‌ای؛ سیستم‌های تشخیص انفجار نظیر دوربین های سرعت بالا یا اشعه ایکس و توسعه ساخت دستیابی و یا استفاده از چشمه های نوترونی هدایت کننده انفجار”.

اگر چه نامه این ۱۳ سناتور خطاب به خانم هیلی نوشته شده اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نهادی است که در این نامه مکررا خطاب قرار گرفته و می توان انتظار داشت که نیکی هیلی به عنوان نماینده رسمی آمریکا در سازمان ملل متحد، بخواهد با استناد به آن با مقام‌های آژانس وارد گفتگو شود.

آن طور که این سیزده سناتور در نامه خود به سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نوشته‌اند، نگرانی آنها در این باره همسو با اظهارات یوکیو آمانو، دبیرکل آژانس است که چندی پیش از شفاف‌سازی درباره مفاد بند ت استقبال کرده بود.

ارسال این نامه از سوی ۱۳ سناتور کنگره، همزمان با تلاش‌هایی است که در مجالس نمایندگان و سنای کنگره آمریکا برای رسیدگی به آنچه “نقایص برجام” و مقابله با “برنامه موشکی ایران و تلاش این کشور برای بی ثباتی منطقه” عنوان می‌شود، آغاز شده است.

این تلاش ها به ویژه پس از آن که دو هفته پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، از تایید سه باره پایبندی ایران به برجام سر باز زد و رسیدگی به آن را به کنگره این کشور واگذار کرد، شدت گرفته است.

اسامی امضاکنندگان این نامه عبارت است از: دیوید پردو (سناتور ایالت جرجیا)؛ تد کروز (تگزاس)؛ لوتر استرنج (آلاباما)؛ جان بوزمن (آرکانزاس)؛ جانی ایزاکسون (جرجیا)؛ جان باراسو (وایومینگ)؛ مایک لی(یوتا)؛ مایک راندز (داکوتای جنوبی)؛ کوری گاردنر(کلورادو)؛ جیمز اینهاف(اوکلاهاما)؛ مارکو روبیو (فلوریدا)؛ جیم ریش (آیداهو) و دان سالیوان (آلاسکا) دیده می شود که همگی از اعضای جمهوری‌خواه مجلس سنا هستند.

چند روز پیش هم خبرگزاری های آمریکایی از دسترسی به پیش نویس طرحی خبر دادند که سناتور باب کورکر و سناتور تام کاتن، مشغول تهیه آنند و در صورت تصویب به آمریکا اجازه می‌دهد در صورتی که ایران به هرگونه آزمایش، پرتاب، تولید یا استقرار موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک جنگی اقدام کند تحریم‌های لغو شده علیه این کشور را دوباره به اجرا بگذارد.

تلاش ها نمایندگان کنگره آمریکا برای “اصلاح” یا “تکمیل” برجام در حالی شکل می‌گیرد که سایر اعضای گروه پنج به علاوه یک (بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین، روسیه و همچنین نماینده اتحادیه اروپا) بارها اخطار داده‌اند که خروج از برجام می‌تواند باعث شکاف روابط با آمریکا و به خطر انداختن اعتبار ایالات متحده شود.

ایران هم ضمن تاکید مکرر بر صلح‌آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای خود، بارها تاکید کرده که این کشور درباره برجام دوباره وارد مذاکره نخواهد شد و همچنین برنامه موشکی که مدعی است تنها با مقاصد دفاعی در حال پیش‌ برد آن است “غیرقابل مذاکره” است.

منبع بی بی‌سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *