‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / محمد یزدی: لغو عضویت عضو زرتشتی شورای شهر یزد «غیرقابل برگشت» است

محمد یزدی: لغو عضویت عضو زرتشتی شورای شهر یزد «غیرقابل برگشت» است

 

آیت‌الله محمد یزدی، عضو فقهای شورای نگهبان، روز سه‌شنبه دوم آبان، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، لغو عضویت سپنتا نیک‌نام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد، را قطعی و غیرقابل برگشت اعلام کرد و گفت که انتخاب این اقلیت مذهبی در شهر یزد «خلاف شرع» بوده است.

وی تأکید کرد: «قانون اساسی و اقدام شورای نگهبان می‌گوید که انتخاب این آقا در شورای شهر یزد غیرقانونی و خلاف شرع است و این خلاف شرع را هیچ‌کس نمی‌تواند بردارد.»

به دنبال شکایت علی‌اصغر باقری، یکی از نامزدهای شکست‌خورده شورای شهر یزد، دیوان عدالت اداری در شهریور ماه حکم تعلیق عضویت سپنتا نیک‌نام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد، در این شورا را صادر کرده و این حکم اجرا شده‌است.

دیوان عدالت اداری اعلام کرده که این حکم را با استناد به نظر آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان که عضویت اقلیت‌های مذهبی در شوراهای شهر و روستا را ممنوع دانسته صادر شده است.

این تصمیم با اعتراض‌هایی روبه‌رو شده به طوری که غلامعلی سفید، رئیس شورای شهر یزد تاکید کرده که تن به اجرای این حکم نمی‌دهد، علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، این حکم را «خلاف قانون» دانسته و اسفندیار بختیاری نماینده زرتشتیان در مجلس هم گفته است که سپنتا نیک‌نام رأی آورده و باید به جایگاهش برسد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، هم لغو عضویت سپنتا نیک‌نام از شورای شهر یزد را غیر قابل قبول خوانده و اعلام کرده است که اگر اختلاف نظر با شورای نگهبان حل نشود، این موضوع از طریق هیئت حل اختلاف قوا پیگیری خواهد شد.

گفته‌های علی لاریجانی درباره پیگیری موضوع لغو عضویت سپنتا نیک‌نام از طریق «هیئت حل اختلاف قوا» در حالی بیان شده است که این هئیت پیش از این در اختلاف نظر بین شورای نگهبان و وزارت کشور درباره «ابطال» آرای مینو خالقی، منتخب سوم اصفهان در مجلس دهم، نظر شورای نگهبان را تأیید کرد.

آیت‌الله محمد یزدی در گفت‌وگوی روز سه‌شنبه خود با تسنیم در خصوص اعتراض‌ها به لغو عضویت سپنتا نیک‌نام گفت: «مجلس اصلاً حق ورود به آن را ندارد، چون جنبه شرعی مصوبات مجلس هم باید طبق نظر فقهای شورای نگهبان باشد و این فقها باید مصوبات را از جنبه شرعی تأیید کنند؛ بنابراین، در این موضوع بدون جهت سر و صدا راه انداختند و آن را به یک مسئله سیاسی و اجتماعی تبدیل کردند.»

این عضو فقهای شورای نگهبان درباره علت لغو عضویت سپنتا نیکنام این‌گونه توضیح داد که «به هر حال به هر طریقی وی کاندیدا شده و این انتخاب خلاف شرع است، زیرا اکثریت قریب به اتفاق مردم یزد، مسلمان و اقلیت چند هزار نفره‌ای نیز زرتشتی هستند، اگر مطلبی مربوط به زرتشتیان باشد، نماینده‌شان در احوال شخصیه‌شان تصمیم بگیرد، اما در احوال عمومی تابع مقررات عمومی هستند و دعاوی حقوقی و کیفری‌شان باید به دادگستری ارجاع شود، اما دعاوی احوال شخصی‌شان توسط رهبر خودشان در هر مذهبی باید مورد رسیدگی قرار گیرد.»

محمد یزدی با ذکر این‌که «یک آقایی آمده و به عنوان عضو شورای شهر یزد انتخاب شده که گزارش آن به شورای نگهبان واصل شد»، گفت: «بنده در جلسه ۶ نفره فقهای شورای نگهبان حضور داشتم و اکثریت اعضای فقهای شورای نگهبان به اتفاق آرا اعلام کردند که این اقلیت مذهبی برای مردمی که اکثراً مسلمان هستند، حق تصمیم‌گیری ندارد و این خلاف شرع است.»

آیت‌الله محمد یزدی، عضو شورای نگهبان و رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تأکید کرد: «این تصمیم یک تصمیم قانونی، شرعی، قطعی و غیرقابل برگشت است و هیچ‌کس این قانون را نمی‌تواند برگرداند.»

در همین حال خبرنگار خبرگزاری تسنیم با محمد یزدی این پرسش را مطرح کرد که «مشخصاً بفرمایید چرا اقلیت‌های مذهبی در مجلس شورای اسلامی می‌توانند نماینده یا نمایندگانی داشته باشند و آنها را انتخاب کنند، اما در شوراهای شهر و روستا این‌طور نیست؟»

او در این باره این‌گونه توضیح داد که «اقلیت‌های مذهبی در مجلس نماینده دارند و می‌توانند دربارهٔ مصوبات مجلس اظهارنظر کنند اما دربارهٔ جاهای دیگر نمی‌توانند اظهارنظر کنند. در این شرایط که نماینده یهودی و مسیحی و… دربارهٔ مصوبه مجلس رأی داده‌است، اگر پس از ارجاع به شورای نگهبان، این شورا آن را خلاف شرع تشخیص دهد، مجلس موظف به اصلاح مصوبه‌اش است و نمی‌تواند به نظر اقلیت‌ها عمل کند.»

سپنتا نیک‌‌نام در دوره چهارم نیز عضو شورای شهر یزد بود. او در دوره پنجم شورای شهر یزد، با ۲۱ هزار و ۷۱۷ رای به عنوان نفر هفتم به عضویت شورای شهر یزد درآمد. خبرگزاری دولتی ایران می‌گوید با توجه به جمعیت شش‌هزار نفری زرتشتیان یزد، بخش اعظم رای او از طرف شهروندان «مسلمان» شهر بود.

آقای نیكنام، روز ۲۱ مهر در رابطه با لغو عضویت خود از برگزاری «تحصن آرام و مسالمت‌آمیز» مردم یزد در مقابل فرمانداری شهر یزد خبر داد و از مسئولان خواست: «همان‌طور كه شعار می‌دهند به رای مردم احترام بگذارند».

منبع رادیو فردا

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

‎یک نظر

 1. زینب عربزاده

  پرسش از شورای نگهبان جمهوری اسلامی

  شما اخیرا یک شهروند ایرانی را که دینی غیراز دین اسلام شیعه داشت از عضویت در شورای شهری باز داشتید.بنا بر تفحص من علتش این بوده که اصلح اینست که یک غیر مسلم نباید حاکم و رای دهنده در امور مسلمانان باشد.بنا بر تعالیم دینی من دلیل این حکم آنستکه چون غیر مسلم دل در گرو جامعه ای .دیگر دارد شاید در مواردی جانب آن جامعه ی غیر را گرفته و حقی از مسلمانان سقط شود
  . حال دو پرسش پیش میاید
  .اول اینکه پس وجود نمایندگان مذاهب دیگر در مجلس شورای اسلامی که اولی تر است چه توجیهی دارد
  دوم آیا این مراعات فقط شامل ادیان میگردد یا آنکه چنین رسمی را نهاده مقصودش کلی تر بوده.یعنی آیا تنها ادعای مسلمان بودن کافیست یا در عمل هم آن نامزد عضویت در شورا باید نشان دهد متعهد به اسلام است.مثلا اگر یک لامذهب بیاید و عنوان کند مسلمان است برای شما کافیست؟مسلما .پاسخ شما منفی خواهد بود
  دیگر همه میدانند که بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی دو تابعیتی هستند و یا فرزندانشان در کشورهای اکثرا غیر مسلمان زندگی میکنند. چرا؟
  .چون دل در گرو آن جامعه ی نامسلمان دارند.ودر بزنگاه زمان منافع آن جامعه ای را که گزیده اند برمنافع ملت مسلمان ارجح خواهند شمرد
  چطور در این مورد سکوت کرده و مانع عضویت این عوامل نفوذی در دستگاه حاکمه ی اسلامی نمیشوید؟
  کافیست جیب مقامات کشوری ولشگری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و وزرا و رئیسان شرکتهای دولتی را ببینید تا دریابید چند نفر از آنها واقعا .پاسپورت بیگانگان را ندارند.اینجانب تذکر دادم تا بهانه ای برای رفع مسئولیت نباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *