‎خانه / اخبار روزانه / مهرداد عمادی : نگرانی آمریکا درباره برجام، نه سیاسی بلکه اقتصادی است

مهرداد عمادی : نگرانی آمریکا درباره برجام، نه سیاسی بلکه اقتصادی است

در صورت خروج احتمالی آمریکا از برجام، آیا عملا امکان پای‌بند ماندن اروپا به این معاهده وجود دارد؟ آیا معامله با ایران آنقدر برای اروپا سودمند هست که به خاطر آن رویاروی آمریکا قرار گیرد؟ گفت‌وگو با مهرداد عمادی.

پیش از سخنرانی ترامپ درباره توافق اتمی با ایران، سران اتحادیه اروپا یکایک درباره این موضوع اظهارنظر کرده و بر پایبندی کشورهاشان بر این توافق تاکید کردند. روز دوشنبه ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) نیز در بیانیه پایانی نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا بار دیگر بر یکپارچگی این اتحادیه در پایبندی به برجام تاکید شده است.

اما پرسش اینجاست که در صورت خروج آمریکا از این معاهده آیا عملا اروپا می‌تواند به مفاد آن پایبند بماند؟

مهرداد عمادی، مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا، در گفت‌وگو با دویچه‌وله (فارسی) ابتدا بر این نکته تاکید می‌کند که ایرادات و انتقاداتی که آمریکا متوجه ایران می‌کند بیشتر “بهانه‌گیری سیاسی” است و تنها پوششی بر این پرسش اساسی است که آمریکا چه نفعی از برجام برده است.

این پرسشی بود که تنها چند هفته پس از آغاز به کار ترامپ در پست ریاست جمهوری از سوی او مطرح شد و گفت از این معاهده تنها ایران و اروپا سود برده‌اند و نه آمریکا.

مهرداد عمادی می‌گوید: «صحبت، صحبت دسترسی به بازار ایران و منابع این کشور با پارامترهایی است که آمریکا می‌خواهد آنها را تعیین کند و اروپا هم این را فهمیده که این مسئله بعد نظامی و امنیتی ندارد و ایران بارها زیر ذره‌بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفته و آژانس هم هربار گفته ایران به تعهداتش وفادار بوده است.»

این کارشناس اقتصادی نتیجه می‌گیرد که به همین دلیل اروپا زیر بار تحریم‌های احتمالی آمریکا نخواهد رفت چرا که این تحریم‌ها نه زیرپایه حقوقی دارد و نه پذیرش جهانی و نه توجیه سیاسی.

اما این به معنای رودررویی اروپا با آمریکا خواهد بود. آیا تجارت با ایران آنقدر برای اروپا سودآور هست که به خاطر آن رودرروی آمریکا بایستد؟ عمادی می‌گوید: «اگر به نسبت تجارت اروپا با آمریکا و ایران نگاه کنیم پاسخ من منفی است اما این پرسش یک بخش مهمتر هم دارد و آن این است که اگر اروپا به این خواست امریکا درباره ایران تن دهد بعدتر باید به خواست‌های بعدی امریکا درباره چین و روسیه هم تن بدهد و این آغاز راهی می‌شود که همه باید دنباله‌رو آمریکا باشند و به همین دلیل اروپا این راه را شروع نخواهد کرد.»

مهرداد عمادی همچنین به پیشنهادی اشاره می‌کند که در ماه اوت مطرح شده و یک تیم حقوقی هم مسئول بررسی آن شده و آن این است که در صورت تحریم شرکت‌های اروپایی از سوی آمریکا به دلیل معامله با ایران، اروپا هم همین کار را با شرکت‌های آمریکایی انجام دهد. در این صورت به نظر این کارشناس اقتصادی بازنده نهایی این بازی نه اروپا و نه ایران بلکه آمریکا خواهد بود.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

اعلامیه اتحاد برای دموکراسی در ایران در باره حمله به مقر احزاب دموکرات کردستان و اعدام سه زندانی سیاسی کرد

  جنایاتی دیگر از سر زبونی و بیم از آینده اعلامیه اتحاد برای دموکراسی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *