‎خانه / اخبار روزانه / سپاه پاسداران: توسعه توان موشکی ادامه خواهد داشت

سپاه پاسداران: توسعه توان موشکی ادامه خواهد داشت

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به تحریم‌های جدید آمریکا از تصمیم به ادامه برنامه موشکی خبر داده است.

روز پنجشنبه، ٢٧ مهر (١٩ اکتبر)، سپاه پاسداران در بیانیه‌ای به سخنان هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، علیه برنامه موشکی جمهوری اسلامی و تصمیم دولت ایالات متحده به تحریم این نهاد نظامی واکنش نشان داد.

در این بیانیه که سپاه نیوز – سایت خبری وابسته به سپاه پاسداران – آن را منتشر کرده، ضمن قدردانی از “حمایت‌های آحاد مردم و مسئولان در پاسخ قاطع به اباطیل رئیس جمهور آمریکا علیه این نهاد انقلابی” آمده است که سپاه پاسداران “بر عزم و اراده خود در مبارزه بی‌امان با نظام سلطه و توسعه توان دفاع موشکی کشور تاکید می‌کند.”

سپاه پاسداران با خصمانه توصیف کردن مواضع رئیس جمهوری آمریکا “در اهانت به ملت ایران” گفته است که “اعمال تحریم‌های ظالمانه جدید علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشان از شکست سیاست‌های اهریمنی سرمدمداران کاخ سفید و رژیم صهیونیستی برای تغییر نقشه منطقه و تجریه و تضعیف کشورهای اسلامی و عصبانیت آنها از نقش‌آفرینی در این عرصه دارد.”

سیاه پاسداران در این بیانیه از “وحدت و اجماع ملی در حمایت گسترده از سپاه پاسداران” و حمایت قشرهای مختلف مردم در داخل و ایرانیان خارج از کشور سخن گفته و افزوده است که همراه با سایر نیروهای مسلح “نفوذ منطقه‌ای و اقتدار و توسعه توان موشکی جمهوری اسلامی که در شرایط تحریم کامل رقم خورده است نیز با شتاب بیشتر، بدون وقفه ارتقاء و تداوم خواهد یافت.”

جمعه گذشته، رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی ضمن متهم کردن جمهوری اسلامی به سرکوب داخلی و ایجاد بی‌ثباتی در منطقه، اعلام کرد که نمی‌تواند پایبندی ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای – برجام – را تایید کند هر چند از خروج از این توافق نیز خودداری ورزید.

پیشتر این احتمال مطرح شده بود که ممکن است آقای ترامپ کل سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد اما وی چنین تصمیمی اتخاذ نکرد اما در پی سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا، دولت آن کشور اعلام کرد که سپاه پاسداران را تحت تحریم کامل اقتصادی قرار داده است.

تحریم وضع شده توسط ایالات متحده می تواند به معنی منع معامله شهروندان و موسسات آمریکایی با سپاه پاسداران و شرکت‌ها و موسسات اقتصادی متعلق به آن و همچنین وضع محدودیت و تنبیه‌هایی علیه شهروندان و شرکت‌های کشورهای ثالث طرف معامله با آنها باشد. به گفته برخی ناظران، با توجه به گستردگی حضور سپاه پاسداران در زمینه‌های مختلف صنعتی و بازرگانی ایران، این تحریم می‌تواند به بخش قابل توجهی از فعالیت‌های اقتصادی این کشور زیان بزند.

دولت آمریکا جمهوری اسلامی را متهم کرده که “به روح برجام” عمل نمی‌کند و به خصوص برنامه موشکی بالستیک را ناقض قطعنامه شماره ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل در مورد تایید برجام و لغو تحریم‌های هسته‌ای مصوب این شورا علیه ایران دانسته است. برخی از کشورهای غربی نیز، با وجود تایید پاپیبندی جمهوری اسلامی به برجام، خواسته‌اند ایران برنامه موشکی و همچنین سیاست منطقه ای خود را مورد بازنگری قرار دهد.

در پی سخنرانی آقای ترامپ، مقامات رسمی جمهوری اسلامی ضمن حمایت از سپاه پاسداران، گفتند که مردم ایران نیز حامی این نیرو هستند.

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

اعلامیه اتحاد برای دموکراسی در ایران در باره حمله به مقر احزاب دموکرات کردستان و اعدام سه زندانی سیاسی کرد

  جنایاتی دیگر از سر زبونی و بیم از آینده اعلامیه اتحاد برای دموکراسی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *