‎خانه / اخبار روزانه / ممانعت نیروهای امنیتی از خروج محمد خاتمی از منزل

ممانعت نیروهای امنیتی از خروج محمد خاتمی از منزل

گزارش شده نیروهای امنیتی مانع خروج محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق ایران از منزل مسکونی خود شده‌اند.

سایت سحام نیوز، نزدیک به مهدی کروبی و حزب اعتماد ملی، نوشته برخی نهادهای امنیتی به آقای خاتمی اطلاع داده‌اند حق خروج ندارد و به محافظان وی نیز “دستور مشابهی مبنی بر ممنوعیت خروج رئیس دولت اصلاحات از منزل” داده شده است.

سایت کلمه هم خبر این ممانعت را منتشر کرده اما افزوده ممانعت ماموران امنیتی از خروج محمد خاتمی بی‌سابقه نبوده و “برای چندمین بار طی ماه‌های اخیر” صورت گرفته است.

با این حال، هر دو سایت نزدیک به اصلاح‌طلبان، در گزارش‌های جداگانه خود تاکید کرده‌اند ماموران امنیتی برای جلوگیری از خروج آقای خاتمی، در مقابل منزل وی حضور فیزیکی داشته‌اند.

مشخص نیست چرا جلوگیری از خروج رئیس دولت اصلاحات از طریق ابلاغ پیام صورت نگرفته و نیاز به حضور ماموران در محل بوده است.

سحام نیوز از یک شاهد عینی نقل کرده که “سه ماشین متعلق به یکی از نهادهای امنیتی” برای جلوگیری از خروج رئیس جمهور اسبق ایران در مقابل منزل او مستقر شده‌اند.

سایت کلمه نوشته محمد خاتمی قبل از ممانعت ماموران، قصد حضور در مراسمی را داشته ولی توضیح بیشتری در مورد این مراسم نداده است.

این سایت افزوده است که دادستانی در دو سال گذشته، در موارد دیگری هم جلوی خروج او از منزل را برای شرکت در مراسم‌ خاص گرفته است.

۱۵ مهرماه، محمد انجام، وکیل محمد خاتمی، اعلام کرد که آقای خاتمی از آغاز مهر ماه جاری به مدت سه ماه از حضور در “مراسم عمومی سیاسی، فرهنگی و تبلیغی” منع شده است.

آقای انجام تاکید کرد “برگه‌هایی منتسب به یک مرجع قضایی” به آقای خاتمی داده شده که در آن “به تقاضا و صلاحدید برخی نهادهای امنیتی”، رئیس جمهور سابق ایران از حضور در جلسات عمومی منع می‌شود.

وکیل محمد خاتمی افزود پیش از این هم دستورهایی برای ممانعت از حضور آقای خاتمی در مجالس عمومی به او داده می‌شده، اما این دستورها موردی و درباره جلسه‌ها یا اشخاص به‌خصوص بوده اند.

همزمان، حسن روحانی، رئیس جمهور بدون نام بردن مستقیم از محمد خاتمی -و با اشاره به فراخوان او در آستانه انتخابات ریاست جمهوری برای شرکت مردم در انتخابات- به محدودیت‌های اعمال شده برای او اعتراض کرد.

این در حالی است که در مقابل، غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه، گفت در مورد آقای خاتمی “اقدام جدیدی صورت نگرفته و همان محدودیت های قبلی بوده که هر چند قت یک بار نامه‌ای به ضابطان داده می‌شده و همین دستور گذشته باز هم صادر و تمدید شده است”.

نام نهاد امنیتی مشخصی که خواستار محدودیت حضور محمد خاتمی شده و ماموران آن امروز در مقابل منزل او حضور یافته‌اند، اعلام نشده است. با این حال، مشخص شده نهادی قضایی که وضع محدودیت‌های جدید برای آقای خاتمی را ابلاغ کرده، دادستانی ویژه روحانیت بوده است.

دادستان دادگاه ویژه روحانیت ایران، ابراهیم رئیسی، از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ ایران است.

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

اعلامیه اتحاد برای دموکراسی در ایران در باره حمله به مقر احزاب دموکرات کردستان و اعدام سه زندانی سیاسی کرد

  جنایاتی دیگر از سر زبونی و بیم از آینده اعلامیه اتحاد برای دموکراسی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *