‎خانه / اخبار انتخابات / دولت اسپانیا : موضع‌گیری پوجدمون درباره استقلال کاتالونیا واضح نیست

دولت اسپانیا : موضع‌گیری پوجدمون درباره استقلال کاتالونیا واضح نیست

روز چهارشنبه (۱۱ اکتبر / ۱۹ مهر) ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا، پس از نشستی با هیات وزیران از دولت محلی کاتالونیا خواست، رسما اعلام کند که «آیا اعلام استقلال کرده است یا خیر».

راخوی گفت، سخنرانی کارلس پوجدمون “وضعیت بلاتکلیفی” ایجاد کرده که باید هر چه زودتر به آن پایان داد.

رئیس دولت محلی کاتالونیا در سخنرانی خود در روز سه‌شنبه (۱۰ اکتبر) گفته بود که که دولت او به نتایج همه‌پرسی اول اکتبر در کاتالونیا وفادار است اما از پارلمان محلی می‌خواهد، فعلا از اعلام استقلال خودداری کند تا زمینه برای گفت‌وگو با دولت مرکزی اسپانیا فراهم شود.

به گفته دولت محلی کاتالونیا، در این همه‌پرسی ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان به استقلال این منطقه از اسپانیا رای مثبت داده‌اند.

کارلس پوجدمون در سخنرانی خود ضمن تاکید بر اینکه تداوم یکپارچگی کاتالونیا و اسپانیا دیگر امکان‌پذیر نیست، از استقلال‌طلبان خواست که تسلیم تهدیدهای دولت مرکزی نشوند و به تظاهرات خود در حمایت از استقلال ادامه دهند.

تهدید به برکناری دولت محلی

نخست‌وزیر اسپانیا روز چهارشنبه گفت، پوچدمون این امکان را دارد که به تنش پایان دهد و به قانون اساسی اسپانیا پایبند باشد. او تهدید کرد که در غیر اینصورت، در باره اعمال ماده ۱۵۵ قانون اساسی تصمیم‌گیری خواهد شد.

بر اساس این ماده، اگر یک دولت محلی از قانون اساسی سرپیچی کند، دولت مرکزی مختار است که آن دولت محلی را به طور موقت برکنار کند و اداره امور منطقه‌ای را به‌دست بگیرد و از طرق گوناگون اعضای دولت محلی را به پایبندی به قانون اساسی وادارد.

راخوی گفته است، در صورت اعلام استقلال توسط دولت محلی کاتالونیا، از مجلس سنای اسپانیا تقاضای مجوز برای به‌کاربردن ماده ۱۵۵ قانون اساسی را خواهد کرد. در مجلس سنا حزب محافظه‌کار “مردم” به رهبری راخوی، دارای اکثریت است.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *