‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / سازمان ملل از برگزاری انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ افغانستان حمایت می‌کند

سازمان ملل از برگزاری انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ افغانستان حمایت می‌کند

نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان با تاکید بر “زمان” برگزاری انتخابات پارلمانی آینده این کشور، حمایت خود از این انتخابات را اعلام کرده است.

قرار بود انتخابات پارلمانی افغانستان در سال ۱۳۹۴ برگزار شود، ولی به دلیل به درازا کشیده شدن فرایند اصلاح نظام انتخاباتی و اختلاف‌ها سیاسی، نبود منابع مالی و امکانات فنی برگزاری آن به سال ۱۳۹۷ موکول شده است.

دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان (یوناما)، که رهبری عملیات این سازمان را در این کشور بر عهده دارد، اعلام کرده که به تازگی سندی را با مسئولان نهادهای انتخاباتی افغانستان امضا کرده که براساس آن چارچوب قانونی و مالی حمایت از انتخابات را برای منابع کمک‌کننده مشخص می‌کند.

پرنیل کاردیل، معاون فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان گفته است: “زمان اهمیت زیادی دارد و تصمیم‌های کلیدی باید اتخاذ شود تا انتخابات به موقع و معتبر یقینی شود.”

خانم کاردیل تاکید کرده که انتخابات امری مربوط به “ثبات” افغانستان است؛ به همین دلیل “یوناما حمایت جامعه بین‌المللی را به عنوان شریکی در تمام فرایندهای آمادگی برای برگزاری انتخابات افغانستان تعهد کرده است”.

در همین حال، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در سومین نشست مقام‌های ارشد بین‌المللی در کابل گفته که برگزاری انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ و انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ در صدر اولویت‌های حکومت وحدت ملی است.

آقای غنی اما توضیح بیشتر در این مورد ارائه نکرد.

دفتر یوناما و رئیس جمهوری افغانستان در حالی بر حمایت از برگزاری انتخابات پارلمانی تاکید می‌کنند که آگاهان امور باور چندانی ندارند که این انتخابات در سال آینده برگزار شود.

دلیل تردید ناظران این است که هنوز منابع مالی برای برگزاری انتخابات وجود ندارد، حوزه‌های انتخاباتی هنوز مشخص نیست، مبنای تشخیص هویت رای‌دهندگان ناروشن است و اقدام‌های عملی در راستای برگزاری انتخابات به اندازه کافی صورت نگرفته است.

براساس آخرین تقویمی که برای برگزاری انتخابات پارلمانی و همچنین انتخابات شوراهای محلی اعلام شده، این دو انتخابات قرار است در ۱۶ سرطان/تیر ۱۳۹۷ برگزار شود.

اگر انتخابات پارلمانی در سال آینده برگزار شود، نمایندگان فعلی چهار سال بیشتر از موعد مقرر در قانون اساسی کار خواهند کرد.

انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها (شهرستان‌ها) تا حال هرگز برگزار نشده و هیچ شورایی در ولسوالی‌ها وجود ندارد. به همین دلیل، یک ثلث اعضای مجلس سنا هم که باید از سوی این شوراها برگزیده می‌شدند، انتخاب نشده است.

حکومت وحدت ملی افغانستان به دلیل عدم برگزاری این دو انتخابات بارها هدف انتقاد و اعتراض قرار گرفته و متهم به قانون‌شکنی شده است.

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *