‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / حسن شریعتمداری: حق تحصیل به زبان مادری و حق تحصیل زبان مادری حقوق انسانی هستند

حسن شریعتمداری: حق تحصیل به زبان مادری و حق تحصیل زبان مادری حقوق انسانی هستند

خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) اقدام به گفتگو با برخی از چهره های فرهنگی در ایران و خارج از ایران در زمینه حق برخورداری از اموزش به زبان مادری، در آستانه اول مهر ماه روز بازگشایی مدارس کرده است.

اقای حسن شریعتمداری چهره فرهنگی- سیاسی ایران به پرسشهای ما چنین جواب داده اند:

پرسش اول: اهمیت حق برخورداری از تحصیل به زبان مادری چیست؟

پاسخ: حق تحصیل به زبان مادری و حق تحصیل زبان مادری هر دو از حقوق شناخته شده انسانی است که درقراردادهای مختلف بین المللی بدان تصریح گردیده است . منتهی این تنها حق آموزش زبان هر شهروند نیست . علاوه بر آن هر شهروند باید از حق فراگیری زبان سراسری کشور خویش برای ارتباط با دیگران در پهنه جغرافیائی کشور خویش و زبانهای بین المللی برای ارتباط با سایر مردم جهان نیز برخوردار است . این که چه ترکیبی از این سه حق آموزش زبان میتواند بهترین نتیحه را در یک نظام آموزشی فراهم کند و تقدم و تاخر و اولویت آموزش این زبانها کاری در حوزه تخصصی است . علاوه بر آن زبان ویژگی قوی هویت سازی دارد و باید بین هویت منطقه ای و هویت کشوری تعادل مطلوبی برقرار باشد بطوریکه کشورمندی هرشهروند در محاق قومیت ویژه او قرار نگیرد . افراد و شهروندان آزاد یک کشور که با قواعد مبتنی بر دموکراسی و حقوق بشر اداره میشوند باید از حقوق بدوی شهروندی بدون توجه به جنس و رنگ و قومیت و مذهب آنها برخوردار باشند و هیچ تبعیضی بخصوص در زمینه های ذکرشده برآنان روا نشود.

این حقوق باید در قانون اساسی و قوانین جاری تضمین و بدانها عمل شود.

پرسش دوم: آیا با توجه به اعطا شدن حق تحصیل به زبان مادری به ارامنه و همچنین قوانین و نگرشهای سیاسی موجود٬ اقوام ایران اعم از ترک( آذربایجانی٬ ترکمن٬ قشقایی٬ افشار) عرب٬ کرد٬ بلوچ٬ لر٬ مازنی٬ گیلکی… روزی خواهند توانست از این حق برخوردار شوند و در مدارس سراسر کشور به تحصیل زبان مادری خود اقدام کنند؟

پاسخ: البته باید حقی را که خوشبختانه ارامنه از آن برخوردارند به بقیه گویشها و زبانها نیز تعمیم داد. وحدت ملی ما ایرانیان درگرو زندگانی بدون تبعیض و ظلم درکناری کدیگر است . تاریخ طولانی ایران که ما را بهم پیوند داده است در عصر مدرن به تنهائی چسب کافی برای همزیستی اقوام ایرانی نیست. چسبهای بیشتری لازم است تا این احساس هم میهنی برجای بماند و تقویت شود. آزادیهای فرهنگی و آزادی آموزش زبان مادری از مهمترین این الزامات نوین همزیستی است .

پرسش سوم: آیا به نظر شما برای افزایش ارتباط میان اقوام ایران و همچنان لغو انحصار سیاسی زبان فارسی٬ ضروری است تا فارس زبانان در ایران نیز در مدارس به انتخاب خود با یکی از زبانهای قومی در ایران آشنا شوند؟

پاسخ: آموزش زبان و وقت و بودجه ای که صرف آن میشود تابعی از احساس ضرورتهای فرهنگی و شغلی است .

 طبعا در یک محیط چندفرهنگی و چندزبانی چنین ضرورتی بتدریج برای عده ای پیدا میشود. مهم این است که هیج شهروندی نه مجبور به  محرومیت از آموزش زبان مادری شود و نه از انتخاب آزاد زبانهای تکمیلی برای ارتقاع ظرفیتهای ارتباطی خود با دیگر شهروندان و سایر مردم جهان منع شود.

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *