‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / بریتانیا همکاری‌ احتمالی موشکی و هسته‎ای بین کره شمالی و ایران را بررسی می‌کند

بریتانیا همکاری‌ احتمالی موشکی و هسته‎ای بین کره شمالی و ایران را بررسی می‌کند

مقامات بریتانیایی نگرانند که پیشرفت کره شمالی در رسیدن به ساختن سلاح هسته‎ای با پشتیبانی و کمک رژیم ایران صورت گرفته باشد.

مقام‌های ارشد بریتانیایی به ساندی تلگراف گفته‎اند بسیار بعید می‌دانند که دانشمندان کره شمالی قادر باشند تا این حد به فناوری اتمی دست پیدا کرده باشند.

یکی از وزرای دولت بریتانیا در اظهارات خود گفته دانشمندان کره شمالی قابلیت زیادی دارند ولی به وضوح می‌توان دریافت که این همه پیشرفت در خلاء به وجود نیامده است.

یکی دیگر از کارکنان وزارت خارجه گفته امکان ندارد آنها به تنهایی توانسته باشند این همه خلاقیت به خرج دهند. همچنان که ایران در لیست کشورهایی قرار دارد که به کره شمالی کمک می‌کنند، روسیه نیز در معرض سوء ظن است.

بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلستان گفته «در حال بررسی هستیم که کره شمالی چگونه توانسته به این حد از تکنولوژی دست پیدا کند.» او گفته ما دنبال این هستیم که نقش احتمالی دیگر کشورها در پیشرفت اتمی کره شمالی چه بوده است.

پس از آنکه هفته گذشته وقتی کره شمالی ششمین و قوی‎ترین موشک اتمی خود را آزمایش کرد، بیم این می‎رود که جنگ جهانی سوم در راه باشد. گفته می‎شود این موشک یک بمب هیدروژنی قدرتمند و دوربرد بوده است.

دونالد ترامپ به کیم جونگ اون هشدار داده از اینکه ارتش آمریکا را علیه خود تحریک کند پشیمان خواهد شد. رییس جمهوری کره شمالی انکار کرده قصد حمله به آمریکا را دارد. ترامپ در نشست مطبوعاتی خود گفته واکنش نظامی تنها یکی از گزینه‌ها در برابر کره شمالی است.

سال‌هاست که کشورهای غربی عنوان می‌کنند که ایران و کره شمالی در ساختن سلاح‎های اتمی و موشکی همکاری دارند. سال ۱۳۹۰ خورشیدی خبرگزاری رویترز عنوان کرد که به یک سند محرمانه سازمان ملل متحد دست یافته که از همکاری فنی ایران و کره شمالی در زمینه تولید موشک‌های قاره‌پیما  حکایت می‌کند. آن زمان اعلام شد که روسیه و سوریه هم به ایران برای دستیابی به موشک‌های دوربرد کمک می‌کنند.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ نیز فاکس نیوز، به نقل از جفری لوییس، کارشناس منع گسترش سلاح‌های موشکی نوشت که به نظر می‌رسد رژیم ایران و کره شمالی در زمینه تکنولوژی موشکی، در حال همکاری با یکدیگر هستند. به گفته کارشناسان، موشک‎هایی که ایران و کره شمالی آزمایش می‌کنند نسخه‌های کپی شده از موشک‌های یکدیگر است.

پیش از این فرد فلیتس، تحلیلگر پیشین سازمان سیا گفته بود که تهران به کره شمالی در طراحی موشک کمک می‌کند.

منبع کیهان لندن

‎برسی مجدد

بیانیه اتحاد برای دمکراسی در ایران: سپاه پاسداران یک نیروی تروریست است

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی دولت ایالات متحده آمریکا به عنوان یک سازمان “تروریستی” …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *