‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / وزیر خارجه آلمان: ما مایل به حفظ برجام هستیم

وزیر خارجه آلمان: ما مایل به حفظ برجام هستیم

وزیر خارجه آلمان در سفرش به آمریکا از برجام دفاع کرد وگفت که آلمان مایل است که توافق اتمی با ایران حفظ شود. گابریل در دیدار با همتای آمریکایی‌اش تاکید کرد که این هدف را باید با همکاری بریتانیا، فرانسه و آمریکا دنبال کرد.

زیگمار گابریل‌، وزیر امور خارجه آلمان روز سه شنبه (۲۹ اوت / ۷ شهریور) در واشنگتن با همتای آمریکایی‌اش دیدار کرد و با او به بحث درباره چند موضوع حاد عرصه سیاست بین‌الملل پرداخت. در کانون گفتگوی زیگمار گابریل با رکس تیلرسون از جمله توافق اتمی با ایران، برنامه اتمی کره شمالی، اوضاع افغانستان و تحریم‌های آمریکا علیه روسیه قرار داشتند.

گابریل در سومین دیدار رسمی خود از آمریکا درباره توافق اتمی میان ایران و کشورهای ۱+۵ گفت: «آلمان علاقه زیادی به حفظ توافق اتمی با ایران دارد.» او تاکید کرد که این هدف بایست با همکاری بریتانیا، فرانسه و آمریکا به طور مشترک دنبال شود.

وزیر امور خارجه آلمان افزود که بدین منظور ایران باید به تمامی مفاد توافقنامه عمل کند.

اروپا به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران به چشم تردید نگاه می‌کند، چون معتقد است که این تحریم‌ها می‌توانند توافقی که به سختی به دست آمده را به خطر اندازند.

در روزهای اخیر فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در واکنش به سخنان و اقدامات مقامات آمریکایی بارها تاکید کرده است که توافق اتمی با ایران توافق میان این کشور و همه طرف‌های مذاکره است و نه تنها میان دو کشور ایران و آمریکا.

آمریکا بخصوص در هفته گذشته بیش از پیش بحث بازرسی مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات نظامی ایران را مطرح کرده است. همچنین دولت دونالد ترامپ اعلام کرده که در حال بازبینی توافق اتمی با ایران است تا تصمیم بگیرد که می‌خواهد در آن باقی بماند یا از آن خارج بشود.

“دوره جدیدی از سردی روابط”

زیگمار گابریل در گفتگو با تیلرسون همچنین از تحریم‌های آمریکا علیه روسیه به شدت انتقاد کرد و نسبت به آغاز “دوره جدیدی از سردی روابط” هشدار داد. آمریکا و اروپا برای سالیان دراز در مورد سیاست‌شان نسبت به روسیه با هم هم‌نظر بودند. اما از زمان شروع دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ وضع تغییر کرده است.

گابریل پس از گفتگو با تیلرسون گفت که تحریم‌های جدیدی که آمریکا به دلیل بحران اوکراین علیه روسیه مقرر کرده، موجب نگرانی اروپا نسبت به عوارض جانبی ناخواسته تحریم‌ها می‌شود. گابریل هشدار داد: «ما نمی‌خواهیم روابط اقتصادی‌مان با روسیه را کاملا خراب کنیم.»

دونالد ترامپ قانون تحریم‌های جدید علیه روسیه، ایران و کره شمالی را در آغاز ماه جاری اوت امضا کرد. تحریم‌های جدید علیه روسیه شاخه‌های مهم اقتصاد این کشور، از جمله بخش انرژی را در بر می‌گیرد. وزیر امور خارجه آلمان انتقاد کرد به اینکه تحریم‌ها بر وضعیت شرکت‌های اروپایی هم تاثیر گذاشته است.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *