‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / محدودیت‌های زنان از بخشنامه آموزش و پرورش ایران ‘حذف شده است’

محدودیت‌های زنان از بخشنامه آموزش و پرورش ایران ‘حذف شده است’

یک مقام وزارت آموزش و پرورش ایران می‌گوید شیوه‌نامه این وزارتخانه برای پذیرش معلم اصلاح شده و بخشی از محدودیت‌های وضع‌شده در آن، از جمله‌ “موارد مربوط به زنان”، حذف شده‌اند.

اسفندیار چهاربند، رئیس برنامه‌ریزی منابع انسانی در آموزش و پرورش، به روزنامه اعتماد، چاپ تهران، گفته است که شیوه‌نامه جنجالی اصلاح شده و به زودی شیوه‌نامه جدید منتشر خواهد شد.

آقای چهاربند می‌گوید “قسمت مربوط به زنان كلا حذف شده” است ولی “معاینه چشم و یک سری موارد فیزیکی” دیگر هنوز در شیوه‌نامه جدید وجود دارد.

شهیندخت مولاوردی، دستیار حقوق شهروندی رئیس جمهور ایران هم در توییتر خود صحبت‌های آقای چهاربند را تایید کرده است.

به تازگی انتشار شیوه‌نامه آموزش و پرورش برای جذب معلم جدید از طریق پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی، موجی از انتقادها را به دنبال داشته است.به گفته اسفندیار چهاربند این شیوه‌نامه از دو سال پیش تهیه شده بوده است.

در این شیوه‌نامه “ناباروری” و “موهای زاید صورت” زنان، “اختلالات زنانگی”، “سابقه جراحی بیماریهای رحمی”، میگرن شدید، دیابت بی مزه، گواتر، اعتیاد به سیگار، کوتاهی یک پا بیش از ۱۰ سانتیمتر و “لهجه غلیظ” (برای معلمان دوره ابتدایی) به عنوان مواردی ذکر شده‌اند که افراد به واسطه آنها از استخدام به عنوان معلم منع می‌شوند.

رئیس منابع انسانی آموزش و پرورش به اعتماد گفته است: “قد را هم اصلاح كرديم و گفتيم متعارف باشد و ديگر عدد نمي‌دهيم. مثلا در فلان استان به صورت ژنتيک افراد كوتاه هستند و نمی‌توانيم كه به خاطر اين ژنتيک باعث محروميت آنها از يك شغل اجتماعی خوب مانند معلمی شويم.”

آقای چهاربند گفته است این شیوه‌نامه “در واقع يک جور پرونده پزشكی است. به من گفته‌اند كه هيچ‌كس بر مبنای اين موارد تاكنون از استخدام منع نشده است.”

 

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *