‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / حمله توپخانه‌ای سپاه به اقلیم کردستان عراق

حمله توپخانه‌ای سپاه به اقلیم کردستان عراق

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، می‌گوید گلوله‌باران شمال عراق، علیه آنچه که «مواضع ضدانقلاب» خوانده، و مرتبط با عملیاتی بود که حدود ۱۰ روز پیش در استان کردستان صورت گرفت.

پیش از این، نیروی زمینی سپاه پاسداران روز دوم تیرماه گفته بود که در جریان درگیری با یک گروه مسلح در استان کردستان، سه نفر از اعضای این گروه را کشته است.

محمد پاکپور روز چهارشنبه ۱۴ تیرماه به خبرگزاری فارس گفت گلوله‌باران دو روز پیش، همان منطقه‌ای را هدف قرار داد که اعضای این تیم از آنجا وارد ایران شده بودند و «عناصر تروریستی دیگری نیز برای نا امن کردن مرزهای ما در حال تدارک بودند».

وی افزوده است:‌‌‌ «ضد انقلاب، اشرار و تروریست‌هایی که در حال آموزش،‌ برنامه‌‌ریزی و طراحی برای ناامن کردن مناطق مرزی ما باشند را در هر نقطه‌ای مورد هدف قرار می‌دهیم».

منابع خبری در اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه اعلام کردند که نیروهای نظامی ایران مناطقی از این اقلیم را گلوله‌باران کردند که در جریان آن سه نفر زخمی شدند.

دولت خودمختار اقلیم کردستان روز سه‌شنبه اعلام کرد که این گلوله باران باعث تخلیه سه روستای این منطقه از سکنه شد و به همین دلیل، سرکنسول ایران در اربیل احضار شد «تا مراتب اعتراض» خود را به تهران اعلام کنیم.

گلوله‌باران سپاه پاسداران منطقه‌ای را هدف قرار داد که به گفته سایت کردی «روداو»، محل استقرار گروه‌های مسلح مخالف ایران است. این گروه‌ها شامل حزب دمکراتیک کردستان، حزب دمکراتیک کردستان ایران و حزب کومله هستند.

با این حال، حسن شرفی، سخنگو و جانشین دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران، در گفت‌وگو با رادیو فردا گفته است: «نیروهای ما به هیچ وجه هیچ تحرکات تحریک‌آمیزی در آن منطقه نداشته‌اند که جمهوری اسلامی آن را بهانه‌ای قرار دهد که توپ‌باران بکند. اما دلیل دیگری ممکن است داشته باشد. اقلیم کردستان می‌خواهد رفراندومی برای اعلام استقلال خود برگزار کند که برای جمهوری اسلامی ایران نگران‌کننده است و نسبت به آن حساسیت خیلی زیادی حتی از سوی مقام‌های بالای جمهوری اسلامی نشان داده شده است».

اشاره این فعال کرد به طرح مسعود بارزانی، رهبر اقلیم کردستان عراق، است که گفته است می‌خواهد روز ۲۵ سپتامبر طرح استقلال این منطقه از عراق را به همه‌پرسی بگذارد.

ایران، عراق و ترکیه به شدت با این همه‌پرسی مخالفت کرده‌اند.

منبع رادیو فردا

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *