‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / مکارم شیرازی نظرش را درباره دموکراسی و رای مردم تغییر داد

مکارم شیرازی نظرش را درباره دموکراسی و رای مردم تغییر داد

همه چیز از یک سخنرانی روحانی شروع شد. روحانی گفته بود در اسلام رهبری جامعه وابسته به رای مردم است. مکارم شیرازی که تلویحا روحانی را متهم به “کم‌دانشی” کرده بود، از آن سخنان عقب نشسته و موضع متفاوتی گرفته است.

سخنان حسن روحانی در جمع پزشکان و تاکید او بر رای و انتخاب مردم در تعیین رهبری در اسلام در تضاد با نظر آن دسته از مراجع بود که برای امامت و ولایت مبنایی الهی قائلند. یکی از آنان، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی بود که پس از سخنان روحانی، بدون بردن نام او، از خود واکنش نشان داد.

مکارم شیرازی روحانی را به “کم‌دانشی” متهم کرده و مدعی شده بود که روحانی تنها با دیدن یک صفحه از نهج‌البلاغه نظر داده است.

مکارم شیرازی گفته بود: «آیات درباره ولایت در قرآن زیاد است، شما تنها یک جمله از نهج‌البلاغه را دیدید و بحث کردید. در حالی که یکی از مسلمات مذهب شیعه این است که امام را خدا و نه آرای مردم تعیین می‌کند.»

مکارم شیرازی در پاسخ خود به روحانی اعلام کرده بود که دموکراسی مال کشورهای غربی است. پس از اینکه نظرات مکارم شیرازی در این یا آن رسانه بازتاب یافت، او نظر خود را تغییر داد و یا به سخن دیگر “تدقیق” کرد.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

تلاش قاسم سلیمانی برای تاثیرگذاری در چینش کابینه عراق

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت) گزارشی پیرامون گفت‌وگوها و مذاکرات قاسم سلیمانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *