‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / بلومبرگ: ترامپ در حال زجرکش کردن برجام است

بلومبرگ: ترامپ در حال زجرکش کردن برجام است

به گزارش فارس، پایگاه تحلیلی «بلومبرگ» در گزارشی تحت عنوان برجام در معرض نابودی دردناک قرار داد، نوشت، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا قصد نابودی یکباره توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) ندارد و احتمالاً قصد دارد به صورت تدریجی آن را از بین ببرد.

این گزارش سپس توضیح داد، دولت ترامپ در بسیاری از موضوعات سیگنال‌های متناقضی را صادر می‌کند اما در خصوص اتخاذ موضع سخت‌تر در قبال ایران، یک صدا هستند و حرف با عمل یکی است به طوریکه در سوریه، ارتش آمریکا مستقیماً با همپیمانان ایران در جدال است و در عربستان، ترامپ با دشمن ایران رقص شمشیر می‌کند. در سنا نیز لایحه تحریم‌ها علیه ایران تقریباً به اتفاق آراء و با اجماع به تصویب می‌رسد.

بلومبرگ به نقل از «ویلیام برنز» معاون سابق وزیر خارجه آمریکا که در مذاکرات هسته‌ای دخیل بود گزارش کرد که برجام که در سال 2015 به نتیجه رسید، ایران را به جریان اصلی اقتصاد جهان بازگرداند و در واقع این توافق نتیجه سالها تلاش دولت‌های بسیار زیادی بود و بنابراین از بین بردن آن به آشفتگی‌های خاورمیانه می‌افزاید و موجب تیرگی روابط میان آمریکا و اروپا می‌شود و با اینحال خطر جدی از هم پاشیده شدن این توافق وجود دارد.

برنز نگران «زجرکش شدن» برجام است و می‌گوید نگران «خراب شدن اعتماد تمامی طرفین برجام می‌باشد».

وی در مصاحبه‌ای گفت: «جو به اندازه کافی شکننده است. بازگشت به یک نوع درگیری ساده و آسان است».

این گزارش سپس به اقدامات دولت آمریکا علیه برجام و ایران اشاره کرد و نوشت که واشنگتن در سال جاری میلادی، دو سری تحریم علیه ایران به تصویب درآورد که با برنامه موشکی ایران و ادعای حمایت تهران از تروریسم مرتبط می‌شد.

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *