‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / تصویب تحریم‌های ایران در مجلس سنای آمریکا مشکل حقوقی دارد

تصویب تحریم‌های ایران در مجلس سنای آمریکا مشکل حقوقی دارد

دولت دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمریکا پیش از تصویب تحریم‌های جدید در مجلس سنا به‌ویژه از آنجا که به روسیه نیز مربوط می‌شود، هشدار داده بود.

به‌رغم این اعتراض‌ها، مجلس سنای آمریکا با ۹۸ رای موافق در برابر ۲ رای مخالف طرح تحریم‌های جدید ایران را تصویب کرد. این طرح شامل تحریم‌های جدیدی علیه روسیه نیز می‌شود.

ابتدا اعلام شده بود که این مصوبه برای بدل شدن به قانون، یعنی پیش از توافق و امضای رئیس جمهور آمریکا، نیاز به رای مجلس نمایندگان هم دارد.

اما اینک مسئله دیگری مطرح شده است: در قانون اساسی آمریکا آمده است که هر طرحی که بر روی میزان درآمد دولت آمریکا تاثیرگذار باشد، ابتدا می‌بایست در مجلس نمایندگان به تصویب برسد، آنگاه به مجلس سنا و سرانجام برای توافق نهایی به دفتر ریاست جمهوری ارسال شود. 

تاکتیک “اتلاف وقت

الیوت انجل، نماینده ارشد دموکرات‌ها و عضو کمیته مسائل بین‌الملل مجلس نمایندگان طرح این ایراد حقوقی را نوعی تاکتیک جمهوریخواهان برای وقت‌کشی دانست و نسبت به تحمیق مردم از طریق بزرگ‌نمایی مسائل و روندهای پارلمانی هشدار داد.

یکی از نمایندگان جمهوریخواه، کوین برادی، در برابر انتقادهای نمایندگان دموکرات گفت، مشکل بر سر متن این مصوبه است و نمایندگان جمهوریخواه هیچ مشکلی با خود موضوع تحریم‌ها ندارند. برادی گفت: «من با تمام نیرو پشت تحریم‌های ایران و روسیه ایستاده‌ام.»

 

اینکه متن تصحیح شده طرح تحریم‌های ایران و روسیه چه زمانی برای رای‌گیری به مجلس نمایندگان ارسال ‌شود، روشن نیست. این احتمال نیز وجود دارد که تصویب این طرح به بعد از تعطیلات تابستانی کنگره آمریکا موکول گردد.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *