‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / نظر‌سنجی انتخاباتی: تلاش برای مشارکت بیشتر یا زمینه‌سازی برای تک‌دوره‌ای کردن روحانی؟!

نظر‌سنجی انتخاباتی: تلاش برای مشارکت بیشتر یا زمینه‌سازی برای تک‌دوره‌ای کردن روحانی؟!

احمد رأفت – کیهان لندن

«ایران پل» Iran Poll، نهادی که در کانادا به ثبت رسیده است در همکاری با CISSM، مرکزی در دانشگاه مریلند، نظر‌سنجی‌ای در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو در جمهوری اسلامی را منتشر ساخته است.

قبل از بررسی این نظر‌سنجی، که تنها نظر‌سنجی در رابطه با انتخابات ۲۹ اردیبهشت است که تا کنون انتشار یافته، و در برخی از رسانه‌های مهم اروپا و آمریکا نیز به آن اشاره شده است، شاید اشاره به تهیه‌کنندگان آن لازم باشد. در رابطه با کسانی که Iran Poll را در کانادا به ثبت رسانده‌اند اطلاعات زیادی در دست نیست، اگرچه در گذشته نظرسنجی‌هایی که این نهاد منتشر ساخته است همسو با سیاست‌های تبلیغاتی نظام یا جناحی از آن بوده است.

مرکز تحقیقات بین‌المللی و امنیت دانشگاه مریلند (CISSM) رسما با دانشگاه تهران همکاری دارد. ابراهیم محسنی، دانش‌آموخته دانشگاه تهران و تحلیل‌گر «مرکز پژوهش افکار عمومی» همین دانشگاه، همزمان به عنوان پژوهشگر با «مرکز تحقیقات بین‌المللی و امنیت» دانشگاه مریلند نیز همکاری دارد و یکی از مسئولین علمی نظر‌سنجی‌های «ایران پل» نیز معرفی می‌شود.

این نظر‌سنجی در روزهای بین ۱۱ و ۱۴ آوریل ۲۰۱۷ انجام گرفته است. بنا بر آنچه در مقدمه این نظرسنجی آمده، از ۱۰۰۵ نفر در ۳۱ استان ایران، ساکن شهر و روستا، به صورت تلفنی پرسش شده‌ است. مسئولین نظر‌سنجی ضریب خطای آن را حدود ۳درصد ارزیابی می‌کنند.

اکثریت به بهبود وضعیت اقتصادی امید ندارند

نظر‌سنجی ۱۰ پرسش را در بر می‌گیرد که اولین آنها در رابطه با موقعیت اقتصادی شرکت‌کنندگان است. ۴درصد آنها در وضعیت اقتصادی بسیار مناسب، ۵درصد نسبتا خوب، ۳۷درصد قابل قبول و ۵۴درصد باقیمانده در شرایط بد و بسیار بد زندگی می‌کنند.

در پاسخ به پرسش «در مقایسه با ۴ سال پیش وضعیت اقتصادی شما چه تغییری کرده است»، ۵۱درصد اعلام کرده‌اند که تغییری نکرده، ۳۵درصد صحبت از وخیم‌تر شدن آن می‌کنند و تنها ۱۱درصد شاهد بهبودی بوده‌اند. ۳درصد از شرکت‌کنندگان وضعیت اقتصادی کنونی کشور را بسیار خوب، ۳۱درصد نسبتا خوب و ۵۶درصد دیگر بد یا بسیار بد ارزیابی می‌کنند. البته ۲درصد هم نظری در این رابطه ندارند.

در مورد امکان بهبود وضعیت اقتصادی کشور نیز نیز اقلیتی ۳۱درصدی ابراز امیدواری می‌کند. ۵۲درصد معتقدند که وضعیت بدتر هم خواهد شد، در حالی که ۱۱درصد می‌گویند تغییری حاصل نخواهد شد و وضعیت وخیم خواهد ماند. ۴۲درصد از کسانی که در این نظر‌سنجی شرکت کرده‌اند بر این نظر هستند که دولت حسن روحانی تا حدی در عرصه‌ی اقتصاد موفق بوده است، در حالی که ۵۵درصد نظری کاملا مخالف دارند و سیاست‌های اقتصادی دولت کنونی را ناموفق ارزیابی می‌کنند.

برجام  و لغو تحریم‌ها، بنا بر نظر ۷۲درصد به هیچ وجه به بهبود وضع اقتصادی کشور کمکی نکرده، ۵درصد معتقدند تاثیر بسیار محدودی داشته و تنها ۲۰درصد بر این نظر هستند که توافق هسته‌ای به نوعی گره از مشکلات اقتصادی کشور گشوده است.

قالیباف نامزد محبوب و روحانی بدون شانس پیروزی

چهار پرسش آخر این نظر‌سنجی در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری آینده است.  در این نظرسنجی نام ۶ نفر از داوطلبان نامزدی مطرح شده است. در صدر آنها نام محمد‌باقر قالیباف قرار دارد. ۶۷درصد نگاهی بسیار مثبت یا مثبت به شهردار کنونی تهران دارند. این رقم در مورد حسن روحانی به ۶۲درصد کاهش پیدا می‌کند. در مقام‌های بعدی به ترتیب محمود احمدی‌نژاد (۵۲درصد)، ابراهیم رئیسی (۳۲درصد)، اسحاق جهانگیری (۲۹درصد) و حمید بقائی (۱۶درصد) قرار دارند.

رئیس‌جمهور بعدی تلاش‌های خود را روی چه مشکلی باید متمرکز سازد، پرسش بعدی است. مشکلات اقتصادی از بیکاری تا گرانی و رشد اقتصادی دغدغه‌های اصلی مردم را تشکیل می‌دهند. در همین رابطه از مصاحبه‌شوندگان سوال شده است کدام کاندیداها در چه زمینه‌هایی می‌توانند برای مشکلات کشور پاسخی قابل قبول بیابند.

حسن روحانی در زمینه‌ی سیاست خارجی  با ۵۵درصد، در زمینه آزادی‌های مدنی با ۵۲درصد و در زمینه‌ی مبارزه با فساد با ۳۶درصد، در صدر قرار دارد. محمد‌باقر قالیباف ولی در زمینه‌ی بهبود محیط زیست با ۳۸درصد  و تلاش برای کاهش بیکاری با ۳۳درصد در موقعیت بهتری نسبت به رئیس جمهور کنونی قرار دارد.

پرسش آخر که توجه برخی از رسانه‌های بین‌المللی، البته غیر از رسانه‌های اصولگرای داخل کشور، را جلب کرده، شانس پیروزی حسن روحانی در انتخابات ۲۹ اردیبهشت است. ۵۶درصد بر این نظر هستند که حسن روحانی شانسی برای پیروزی در انتخابات آینده ندارد. تنها ۳۴درصد معتقدند رئیس‌جمهور کنونی خواهد توانست برای دور دوم انتخاب شود. ۱۰درصد نیز گفته‌اند نظری در این رابطه ندارند.

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *