‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / هشدار سنای آمریکا درباره دخالت روسیه در انتخابات آلمان و فرانسه

هشدار سنای آمریکا درباره دخالت روسیه در انتخابات آلمان و فرانسه

کمیسیون اطلاعات سنای ایالات متحده آغاز تحقیق درباره روابط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با روسیه را اعلام کرد. ریچارد بور، سناتور جمهوری‌خواه و رئیس کمیسیون اطلاعات سنای آمریکا، گفت که در کانون تحقیقات این کمیسیون کارزار انتخاباتی آمریکا و مسئله دخالت روسیه در آن قرار دارد.

به گفته‌ی بور، کمیسیون در این راستا تحقیق خواهد کرد که آیا مدارکی دال بر تماس مستقیم میان ترامپ و روسیه وجود داشته است یا نه. در همین رابطه قرار است از هفته آینده ابتدا تا ۲۰ نفر، از جمله جرد کوشنر داماد و مشاور ترامپ، احضار شده و تحقیقاتی از آنها صورت گیرد.

بور گفت، کمیسیون همچنین می‌خواهد توجه را به تلاش‌های روسیه برای تأثیرگذاری بر انتخابات فرانسه و آلمان جلب کند.

نشانه‌های دخالت روسیه در آلمان

از زمان انتخابات ریاست جمهوری و متهم شدن روسیه به دخالت در آن، این نگرانی مطرح شده که مسکو ممکن است در انتخابات فرانسه و آلمان نیز دخالت کند. نهادهای اطلاعاتی آلمان پیش‌تر در گزارشی محرمانه درباره تلاش روسیه برای دخالت هشدار داده بودند.

دفتر صدراعظم آلمان نیز به سازمان‌های اطلاعاتی−امنیتی داخلی و خارجی مأموریت داده بود تا فعالیت‌های روسیه را در این رابطه زیر نظر بگیرند. علت آغاز این تحقیقات، حمله سایبری هکرهای روسی به سرویس‌های کامپیوتری بوندس‌تاگ (مجلس نمایندگان آلمان) در بهار سال ۲۰۱۵ و سپس جنجال موسوم به “لیزا” در ژانویه ۲۰۱۶ بود.

در ماه ژوئن ۲۰۱۵ هکرهای روس در حمله به سرویس‌های کامپیوتری مجلس آلمان موفق شدند به تمامی رمزهای عبور فراکسیون‌های مجلس، نمایندگان و کارمندان پارلمان دسترسی پیدا کنند. خرابی‌های به بار آمده در این حمله آن‌چنان بود که کارشناسان اعلام کردند، به هیچ وجه نمی‌توان شبکه کامپیوتری پارلمان آلمان را نجات داد و باید همه آنها را از کار انداخت.

حادثه موسوم به “لیزا” نیز در ژانویه ۲۰۱۶ مطرح شد. دختر ۱۳ ساله روس‌تباری به نام “لیزا”، ساکن برلین، برای نزدیک به ۳۰ ساعت ناپدید ‌شد. او پس از پیدا شدن ادعا کرد که عده‌ای ناشناس با لهجه جنوب اروپا، او را ربوده و به او تجاوز کرده‌اند. این موضوع در رسانه‌های روسیه چنان ابعادی پیدا کرد که به موضع‌گیری سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه، منجر شد. سیاستمداران روسیه ادعا کردند، دولت آلمان تلاش می‌کند بر این ماجرا سرپوش بگذارد. اما پلیس آلمان در تحقیقات خود به این نتیجه رسید که لیزا نه ربوده شده و نه مورد تجاوز قرار گرفته است.

دو نهاد اطلاعاتی داخلی و خارجی آلمان در تحقیقات مشترک خود به این نتیجه رسیده‌اند که تلاش روسیه برای تاثیرگذاری بر اوضاع کشورهای عضو اتحادیه اروپا سال‌هاست وجود دارد. مسکو به‌طور هدفمند تلاش می‌کند به‌ویژه به تنش‌های اجتماعی موجود در کشورهای غربی دامن بزند. روسیه همچنین می‌کوشد اتحاد اروپا و آمریکا را زیر سؤال ببرد.

اتهام‌ها و دعواهای جناحی

ریچارد بور، رئیس کمیسیون اطلاعات سنای آمریکا، در جریان کارزار انتخاباتی ایالات متحده مشاور امنیتی ترامپ بود. او اما تأکید کرده که می‌تواند بی‌طرف بماند. بور هم‌زمان گفته است که ترامپ را در جریان دامنه تحقیقات کمیسیون قرار نداده است.

سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده روسیه را متهم می‌کنند که در انتخابات آمریکا دخالت کرده تا شانس پیروزی ترامپ در برابر رقیب‌اش هیلاری کلینتون را افزایش دهد. روابط همکاران ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی با روسیه نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ترامپ این اتهام‌ها را بی‌اساس خوانده و روسیه نیز آنها را رد کرده است.

کمیسیون اطلاعات سنا به این مسئله نیز می‌پردازد. پیش از این دوین نانس، رئیس کمیته اطلاعات کنگره، زیر فشار شدید انتقادها قرار داشت. این نماینده جمهوری‌خواه متهم به نزدیکی به ترامپ است. دمکرات‌ها خواستار کناره‌گیری او از جریان تحقیقات هستند. با توجه به جنجال‌ها و دعواهای جناحی، تحقیقات سنا برای بسیاری از سیاستمداران کنگره از هر دو حزب از اهمیت بالایی برخوردار است.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

فرصت تاریخی عراقی‌ها برای بازسازی استقلال کشورشان

غسان شربل –  شرق الاوسط نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق اعلام شد؛ اکنون دیگر برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *