‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / بورکینی موضوع داغ مناظره انتخاباتی فرانسه

بورکینی موضوع داغ مناظره انتخاباتی فرانسه

نظرسنجی‌ها از رقابت بین مارین لوپن و امانوئل ماکرون حکایت دارند. مارین لوپن نامزد حزب راستگرای جبهه ملی است و ماکرون، که سیاستمداری میانه‌رو و مستقل است، حریف اصلی او به شمار می‌رود. بر پایه نظرسنجی‌ها لوپن در دور نخست بیشترین آرا را به دست خواهد آورد. در مناظره تلویزیونی روز دوشنبه ۲۰ مارس، پنج نامزد پیشتاز انتخابات فرانسه شرکت داشتند.

فرانسوا فیون، نامزد محافظه‌کاران پس از طرح اتهامات مربوط به سوءاستفاده‌های مالی، از بخت زیادی برای پیروزی در دور نخست انتخابات برخوردار نیست.

اسلام و بورکینی

در نخستین مناظره تلویزیونی، بحث اصلی بین دو نامزد پیشتاز انتخابات یعنی مارین لوپن، نامزد جبهه ملی با گرایش راست افراطی و امانوئل ماکرون با گرایش میانه بود.

لوپن از پوشش اسلامی زنان در فرانسه و به‌ویژه از بورکینی انتقاد کرد. نامزد پوپولیست‌ها گفت: «تا چند سال پیش اثری از بورکینی در سواحل فرانسه نبود.» ماکرون در واکنش به سخنان مارین لوپن گفت که طرح چنین مسائلی باعث ایجاد شکاف در جامعه فرانسه می‌شود و موضوع بورکینی ربطی به جدایی دین از دولت ندارد.

موضوع مهاجرت و سیاست آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در رابطه با پناهجوپذیری نیز از جمله مسائل مورد مشاجره در مناظره تلویزیونی ۲۰ مارس بود. قرار است دو مناظره تلویزیونی دیگر نیز برگزار شود.

سرنوشت انتخابات

انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه روز ۲۳ آوریل برگزار می‌شود. نظرسنجی‌ها از آن حکایت دارند که هیچ یک از نامزدها موفق به کسب اکثریت آرا نخواهند شد و از این رو انتخابات به دور دوم کشیده می‌شود. دور دوم انتخابات در صورت لزوم روز ۷ مه برگزار خواهد شد.

در شرایط کنونی مارین لوپن در نظرسنجی‌ها از رقیبان خود جلوتر است. اما پیش بینی می‌شود که رقابت در دور دوم بین لوپن و ماکرون صورت گیرد. در عین حال پیش‌بینی شده که احزاب مخالف مارین لوپن در دور دوم رای خود را به سود ماکرون به صندوق بریزند و از این رو، انتخابات با پیروزی این سیاستمدار ۳۹ ساله به پایان برسد.

منبع دویچه وله

‎برسی مجدد

تلاش قاسم سلیمانی برای تاثیرگذاری در چینش کابینه عراق

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت) گزارشی پیرامون گفت‌وگوها و مذاکرات قاسم سلیمانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *