‎آخرین خبر
‎خانه / نگاه آزاد / در رثای شخصیت مبارز وآزادیخواه کرد، عبدالرضا کریمی”کاک ابو”

در رثای شخصیت مبارز وآزادیخواه کرد، عبدالرضا کریمی”کاک ابو”

 

یزدان شهدائی

برگ ریزان نسلی که آرزوها وآرمانهایش در انقلاب اسلامی به کابوس تبدیل شد، دیرزمانی است در لابلای سالهای خاکستری وطولانی شده غربت آغاز شده است. عزیزان ، یاران وهمرزمانی که دور از دیار خویش مرگ را در آغوش می کشند و غریب می میرند.

اینبار نوبت ان بالا بلند جسور و محبوب کرد، “کاک ابو ” بود که به پایان راه برسد وما را تنها بگذارد.

عبدالرضا کریمی از محل تولدش ، منزل محمد علی خان در کرمانشاه تا به آرامگاه آخرینش در آلمان راه بس دور ودراز وپر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است.

او فرزند شجاع روزهای سخت زندگی، رهرو کوره راه های پر طلاطم سیاست در جامعه ای چون ایران و کوه های کردستان بود.

کاک “ابو” پیشینه مبارزاتی خانواده اش از دوران مشروطیت را چون یادگاری عزیز پاس میداشت وجانش را با اآرمانهای به سرانجام نرسیده ان کارزار برای روز موعود صیقل میداد.

تحصیل در رشته تاریخ دانشگاه اصفهان در دوران جولنی او را در مسیر جریانهای فکری دهه چهل وحوادث ان سالها قرار داد. کشتار جزنی ویارانش، طلایه داران جنبش فدایی در تپه های ” اوین “برای او یک اندوه وتاثر همیشگی بود. او این شعر شفیعی کدکنی را همواره در خلوت های رفیقانه به یاد انان زمزمه می کرد:

نامشان زمزمه نیم شب مستان باد               تا نگویند که از نام فراموشانند.

عبدالرضا کریمی از خانواده چپ ایران می امد ، آن خانواده ای که در ان روزگار هر صدای عدالت جویی وآزادیخواهی در یکی از اتاقهای ان جا میگرفت، خانه ای که دشت پرشور آرمانخواهی بود و مکان رویش گل عاطفه و رزم مشترک.

عبدالرضا کریمی بعد از پایان تحصیلات دانشگاهی در سال های آغازین دهه پنجاه در شهر مرزی مریوان بعنوان معلم تاریخ در دبیرستان فرخی شروع به کار کرد.

شهر مریوان با آن جغرافیای سیاسی ویژه اش در آن سالها میدان بزرگ پراکتیک اجتماعی ، تجربی وتبلور شخصیت عبدالرضا کریمی شد. “کاک ابو” به کمک معلمان دیگری چون وارطان غلامحسینی، حسین مصطفی سلطانی و پرویز مظفری تلاش کرد روابط سنتی وفئودالی در مناسبات شاگرد ومعلم را، در شهر مریوان دگرگون کندواصول تعلیم وتربیت نوینی را در دبیرستانهای ان شهر جاری سازد.

ذهن فعال وپخته او، تیزهوشیش، کلام ورفتار مردمیش و دیگر ویژگیهای شخصیتی ” کاک ابو”، شبکه وسیعی از دانش اموران را که به روستاهاهی اطراف مریوان هم مرتبط بودند، به مسائل سیاسی، اجتماعی علاقمند کرد که حاصلش در روزهای انقلاب به بار نشست.

” عبدارضا کریمی اهل گفتگو بود و اهل سازش. اواستفاده از میز مذاکره را خوب بلد بود واین هنر را در مذاکرات جنبش مقاومت کرد با هیئت نمایندگی وقت دولت جمهوری اسلامی به نمایش کذاشت.روایت کلافه شدن چمران از دست او در این نشستها زبانزد خاص وعام گشت.

سخنوری او با بهره وری از قدرت استدلال واقناع ، توانایی دیپلماتیک او را در تنگناهای سیاست بخوبی برجسته می کرد.

“کاک ابو” توانست اعتماد مردم مریوان را جلب کند و در بین آنان صاحب احترامی خاص شد، شایسته و بایسته.

کتابخانه دبیرستان فرخی که با کوشش وهمکاری او پا گرفت، نه تنها دانش آموزان آن دبیرستان بلکه همه شهر مریوان را در ان سالها تغذیه می کرد.او با علاقه ای که به تاتر وهنر داشت توانست در این زمینه هم به شناسایی استعدادها وپرورش هنرمندان ان دیار یاری رساند. “کاک ابو حافظ را خوب می شناخت، اشعارش را تفسیر میکرد وبه گاه مناسب در سخنانش از انها مدد میگرفت.

دانش آموزان وی که بعدها خود از کنشگران وشخصیت های فرهنگی وسیاسی کردستان شدند، هستی اجتماعی و سیاسی خود را متاثر از وجود پربار عبالرضا کریمی میدانند.

ویژگی های چندگانه عبدالرضا کریمی در عرصه های سیاسی اجتماعی خیلی فراتر از حصارهای تنگ وکلیشه ای سازمانهای چپ در آن روزگار بودند. او شخصیتی فراخزبی داشت وشاید به همین دلیل خیلی زود اسباب کشی سیاسی کرد وبه صفوف حزب دمکرات کردستان ایران پیوست تادر عرصه بازتری، سیاست را که فراتر از مرزهای منطقه ای میدید در راستای آرزوها و خواست های روای ملت کرد بکار گیرد.

عبدالرضا کریمی در سالهای غربت ومهاجرت در چهارچوب حزب دموکرات کردستان ایران با تمام توانایی وتجربه اش برای پیشبرد گفتگو بین مخالفین نظام اسلامی، هم آوایی بیشتر بین آنان و دست یافتن به آزادی و رهایی از استبداد فقاهتی جوشید وخروشید.

شاگردان ، یاران وهمرزمانش همگی دریغ نبودش را با نقل خاطرات وخصائل برجسته او جبران می کنند.

” کاک ابو” در قلب کسانی که اورا درست دارند وطن همیشگی خود را ساخته است. یاد او با ما به یادگار خواهد ماند.

 

 

(نوشته فوق بمناسبت مراسم بزرگداشت عبدارضا کریمی در شهر بادن بادن المان نوشته شده است)

‎برسی مجدد

تعیین پیش شرط برای مذاکره جمهوری اسلامی ایران با اپوزیسیون برانداز

محمدتقی فاضل میبدی، استاد و پژوهشگر حوزه و دانشگاه و عضو مجمع محققین و مدرسین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *