‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / وزارت کشور ایران: انتخابات ریاست جمهوری الکترونیکی برگزار نمی‌شود

وزارت کشور ایران: انتخابات ریاست جمهوری الکترونیکی برگزار نمی‌شود

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران می‌گوید اخذ و شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به صورت الکترونیک برگزار نخواهد شد.

به گزارش رسانه‌های ایران آقای رحمانی فضلی گغته است: “شورای نگهبان در مرحله تشخیص هویت به ما اجازه داده است که به روش الکترونیکی عمل کنیم که به این ترتیب بیش از ۹۷ درصد کار الکترونیکی انجام می‌شود و فقط اخذ و شمارش آراء روش الکترونیکی نخواهد بود.”

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران همزمان با انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر قرار است ۲۹ اردیبهشت ماه سال۱۳۹۶ برگزار شود.

وزارت کشور در عین حال گفته: “ظرف یک سال پس از برگزاری انتخابات مجلس با شورای نگهبان داشتیم در حوزه‌های نرم‌افزاری و امنیتی نظرات مختلفی وجود داشت، نمی‌توانیم به صورت الکترونیکی آن را برگزار کنیم.”

این در حالی است که وزیر کشور ایران از آمادگی برگزاری انتخابات شوراها بصورت الکترونیک در ۱۴ الی ۱۵ هزار شعبه خبر داده است.

حدود دو ماه پیش، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفته بود که این شورا به وزارت کشور اعلام کرده برای استفاده از صندوق الکترونیکی در این انتخابات باید “شرایط کافی” وجود داشته باشد.

آقای کدخدایی از انتخابات “الکترونیک” به عنوان یکی از روش‌های جلوگیری از خرید و فروش آرا نام برده است.

هیئت دولت ایران در خرداد ماه ۹۵ در قالب طرحی، اجرای “الکترونیک” دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی را تصویب کرده بود، اما شورای نگهبان با آن مخالفت کرد.

شورای نگهبان “نبود زیرساخت‌های لازم” را یکی از دلایل مخالفت با برگزاری الکترونیک انتخابات اعلام کرده‌ است.

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *