‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / پیشنهاد تحریم‌‌های تازه‎ علیه فعالیت‌های موشکی سپاه و هواپیمایی ماهان

پیشنهاد تحریم‌‌های تازه‎ علیه فعالیت‌های موشکی سپاه و هواپیمایی ماهان

سه سناتور جمهوری‌خواه آمریکا طرحی را برای وضع تحریم‌های جدید اقتصادی و مالی، علیه رژیم جمهوری اسلامی به سنای این کشور پیشنهاد داده‌‌اند.

این طرح توسط مارکو روبیو، تاد یانگ و جان کورنین تهیه شده و شامل پیشنهاد تحریم‌های غیرهسته‌ای است که در صورت تصویب برای جلوگیری از آنچه «عدول از محدودیت های مربوط به برنامه موشکی بالستیک، نقض فاحش حقوق بشر شهروندان ایرانی و حمایت از تروریسم بین‌المللی» نامیده شده، اعمال خواهد شد.

این پیشنهادات که در وبسایت مارکو روبیو سناتور ایالت فلوریدا منتشر شده شامل ۸ مورد است:

-اعمال تحریم های جدید علیه سپاه پاسداران و شرکت هواییمایی ماهان ایر که به سپاه در گسترش تروریسم رسانده است.

-تهیه یک فهرست جدید در خزانه‌داری آمریکا برای پیگیری وضعیت نهادهایی که سپاه پاسداران کم‌تر از ۲۵ درصد مالکیت آنها را در اختیار دارد.

-گسترش تحریم‌های موجود و اعمال تحریم‌های جدید به خاطر نقض فاحش حقوق بشر و در عین حال شفاف‌سازی کامل و الزام‌آور در مورد وضعیت شهروندان آمریکایی بازداشت یا ربوده شده توسط ایران و تلاش دولت آمریکا برای آزادی آنها.

-اعمال تحریم‌های جدید علیه اشخاصی که آگاهانه به برنامه‌ی موشک‌های بالستیک ایران کمک می‌کنند.

-تحریم‌های جدید علیه نهادهایی که ۲۵ درصد یا بیشتر از مالکیت یا کنترل سازمان‌های کلیدی مربوط به برنامه موشک‌های بالستیک را در اختیار دارند شامل سازمان صنایع هوا و فضا، گروه صنعتی شهید همت یا گروه صنعتی شهید باکری.

-صدور گواهی ریاست جمهوری مبنی بر اینکه افرادی که قبلا در فهرست قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل قرار داشته‌اند، مشغول فعالیت‌های وابسته به برنامه موشک‌های بالستیک ایران نیستند و در صورت عدم صدور گواهی، اعمال تحریم علیه آنها.

 

-اعمال تحریم علیه اشخاصی که در بخش های مختلف اقتصاد ایران به طور مستقیم یا غیرمستقیم از برنامه موشک‌های بالستیک این کشور حمایت می‌کنند.

-تثبیت ممنوعیت‌های کنونی علیه دسترسی مستقیم و غیر مستقیم ایران به سیستم مالی آمریکا و در عین حال تقویت و تسهیل اقدام ضروری رئیس جمهوری برای قراردادن ایران یا هر کشور دیگری در فهرست دولت‌های حامی تروریسم.

در مقدمه این طرح، ضمن انتقاد از رویکرد سیاسی باراک اوباما در قبال ایران آمده است که جمهوری اسلامی ایران همچنان به عنوان حامی درجه اول تروریسم در جهان و بزرگترین نیروی عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه باقی مانده و اکنون زمان آن است که کنگره و رئیس جمهوری جدید با اعمال تحریم‌های واقعی روشن سازند که ایالات متحده آمریکا به شدت مخالف نقض حقوق بشر در ایران، فعالیت‌های تروریستی در جهان و دستیابی به قابلیت‌های موشکی بالستیک توسط جمهوری اسلامی ایران است.

منبع کیهان لندن

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *