‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / عربستان در پی همکاری با ترامپ برای جلوگیری از نفوذ ایران است

عربستان در پی همکاری با ترامپ برای جلوگیری از نفوذ ایران است

عادل جبیر در کنفرانس مطبوعاتی‌ای که روز سه‌شنبه (۲۴ ژانویه / ۵ بهمن) در ریاض، پایتخت عربستان برگزار شده، گفت، دونالد ترامپ از “نقش مخرب جمهوری اسلامی در منطقه آگاه بوده و خطاب به مقامات عربستان سعودی گفته که او خواهان محدود کردن نفوذ ایران در منطقه است”.

دونالد ترامپ در  کارزار انتخاباتی خود بارها گفته بود که توافق هسته‌ای با ایران و لغو تحریم‌ها را به صورت کنونی آن نمی‌پذیرد و خواهان بازنگری و تجدید نظر در مفاد این توافقنامه است. بدیهی است که عرسبتان سعودی از اجرایی شدن چنین سیاستی استقبال می‌کند.

جنگ نیابتی در سوریه و یمن یکی از عرصه‌های است که باعث افزایش تنش در مناسبات دیپلماتیک بین  عربستان سعودی و جمهوری  اسلامی ایران شده است. رویدادهای دیگری مثل موضوع حج یا اعدام روحانی شیعه، نمر باقر النمر در عربستان سعودی نیز در تیرگی مناسبات دو کشور تأثیرگذار بوده است.

دعوت به همکاری

در همایش جهانی اقتصاد که در داووس واقع در سوئیس برگزار شده بود، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با اشاره به بحران‌های منطقه و با لحنی آشتی طلبانه گفته بود که دو کشور عربستان سعودی و ایران می‌توانند در زمینه ایجاد ثبات سیاسی در منطقه با یکدیگر همکاری کنند.

این در حالی است که طبق خبر منتشر شده از سوی سایت بلومبرگ، وزیر امورخارجه عربستان سعودی نسبت به پیشنهاد همکاری از سوی ایران هیچ واکنشی نشان نداده و بار دیگر بر مواضع عربستان سعودی در قبال جمهوری اسلامی و اینکه به باور عربستان سعودی، ایران سیاست حمایت از تروریسم را دنبال می‌کند، تاکید ورزیده است.

سیاست اوباما در قبال عربستان سعودی سیاستی دوگانه بود. از یکسو آمریکا و عربستان سعودی ظرف سال‌های زمامداری اوباما با یکدیگر همکاری‌های گسترد‌ه‌ای داشتند و از سوی دیگر اوباما از سیاست تحریک آمیز عربستان در منطقه انتقاد می‌کرد. حال با آمدن  ترامپ عربستان سعودی بدان امید بسته است که دولت آمریکا از سیاست‌های ریاض در منطقه حمایت کند.

 

عادل جبیر، وزیر امورخارجه عربستان، گفته است: «ترامپ بازسازی اتحاد‌های سنتی آمریکا و یا همکاری با متحدان سنتی آمریکا را هدف  خود قرار داده است و این چیزی است که ما از آن استقبال می‌کنیم.» جبیر گفته است  که نسبت به بهبود و گسترش سطح همکاری‌های عربستان سعودی با ایالات متحده آمریکا در دوران زمامداری دونالد ترامپ  بسیار  خوش‌بین است.

او در کنفرانس مطبوعاتی خود مایکل فلین، مشاور امنیت ملی دولت ترامپ را فردی میهن‌پرست نامید که به شدت نگران امنیت آمریکا است. این در حالی است که خبرنگار بلومبرگ می‌نویسد، مایکل فلین “کسی است که اسلام را یک غده سرطانی می‌داند”.

منبع دویچه وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *