‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / بارزانی: اگر مالکی دوباره نخست وزیر شود کردستان مستقل می‌شود

بارزانی: اگر مالکی دوباره نخست وزیر شود کردستان مستقل می‌شود

مصاحبه مسعود بارزانی با “الشرق‌الاوسط” (دوشنبه ۲۳ ژانویه ۲۰۱۷) در شهر داووس سوئیس سر و صدای زیادی کرده است. او درباره زمینه‌سازی برای بازگشت مجدد نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق به قدرت، استقلال کردستان و همچنین نفوذ و نقش ایران و آمریکا در عراق صحبت کرد.

مسعودی بارزانی در واکنش به احتمال بازگشت مالکی به قدرت در عراق واکنش تندی نشان داده و گفت: «اگر مالکی بخواهد برای بار سوم نخست وزیر عراق شود، بی‌درنگ و بدون رایزنی با کسی استقلال کردستان را اعلام خواهم کرد».

نوری مالکی هنوز هم معاون نخست وزیر است

نوری مالکی نخست وزیر سابق عراق پس از کناره‌گیری از قدرت، هنوز هم در عراق نفوذ زیادی دارد. بازرانی تاکید می‌کند که در عراق “توطئه‌” می‌شود که حیدرعبادی شکست خورده و سرنگون شود تا مالکی دوباره بر سرقدرت بیاید.

بارزانی برکناری هوشیار زیباری، وزیر دارایی عراق را “تحرکات علیه حیدرعبادی” توصیف می‌کند. به تاخیر افتادن عملیات آزادسازی موصل هم به گفته بارزانی بهانه‌ای برای نشان دادن “عدم لیاقت عبادی” است تا زمینه برای بازگشت دوباره مالکی به قدرت  فراهم آید.

نوری مالکی در حال حاضر رهبر “حزب اسلامی دعوه” و معاون اول رئیس جمهور عراق است. این سیاستمدار ۶۷ ساله شیعه به مدت ۸ سال نخست وزیر عراق بود.

بازگشت مالکی به قدرت از نظر کردهای عراق بزرگترین تهدید به حساب می‌آید. به گفته بارزانی در دوره نخست‌وزیری مالکی هزاران تن از عراقی‌ها ترور شدند و او با در پیش گرفتن سیاست فرقه‌گرایی سلطه‌جویانه، به شیعه، سنی و کرد ضربه زده است.

بسیاری از کارشناسان مسائل خاورمیانه نیز بر این باورند که مالکی با سیاست‌های فرقه گرایانه خود سبب قدرت‌گیری گروه “دولت اسلامی”(داعش) در یک سوم از خاک عراق شده است.

مالکی همچنین متهم به پیاده کردن کامل سیاست ایران در عراق است. نخست وزیر پیشین عراق در پی اعتراض کردها و مردم عراق و همچنین مخالفت شدید عالی‌ترین مراجع شیعه از جمله آیت‌الله سیستانی از مقام خود در ۱۴ اوت ۲۰۱۴ کناره گیری کرد.

کمیسیون تحقیق مجلس نمایندگان عراق (۲۶ مرداد/۱۷ اوت) ۲۰۱۵ در تحقیقاتی درباره سقوط موصل، مالکی را مقصر شناخت و خواستار محاکمه او شده بود، اما این محاکمه تابحال انجام نگرفته است.

زمینه  بازگشت دوباره مالکی به قدرت

رئیس اقلیم کردستان عراق ضمن اشاره به شکست گفتمان سیاسی و همکاری واقعی در عراق، لزوم بوجود آمدن ساختار جدیدی از روابط در این کشور را مطرح می‌کند. بارزانی همچنین پیشنهاد می‌کند که دولت حیدر عبادی با کردها تنها همسایه باشد و نه شریک سیاسی.

رهبر کردهای عراق درباره نقش و نفوذ آمریکا در عراق هم تائید می‌کند که مسئولین و مقام‌های اقلیم کردستان روابط خوبی با تیم دونالد ترامپ برقرار کرده است.

بارزانی درباره ایران هم می‌گوید که این کشور “صاحب بزرگ‌ترین نفوذ در بغداد” است و رسیدن به تفاهمی میان اقلیم کردستان و عراق بدون موافقت ایران نمی‌تواند صورت بگیرد.

منبع دویچه وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *