‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / تایید نامزدی تیلرسون در کمیته روابط خارجی سنا با اختلاف کم آرا

تایید نامزدی تیلرسون در کمیته روابط خارجی سنا با اختلاف کم آرا

کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا با اختلاف اندک آرا نامزدی رکس تیلرسون را به عنوان وزیر خارجه این کشور تایید کرده است.

تایید او پس از آن بود که سناتور مارکو روبیو که جمهوری خواه است به مخالفت با نامزدی آقای تیلرسون پایان داد.

سناتور روبیو در جریان جلسات تایید صلاحیت آقای تیلرسون با او به مشاجره پرداخت و او را متهم کرد در مقابل روسیه نرمش نشان می دهد.

همزمان در روز دوشنبه گزارش شد که سنای آمریکا صلاحیت مایک پومپئو را برای مدیریت سازمان اطلاعات مرکزی، سی آی ای، تایید کرده است. او قبلا عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان بود.

نامزدی آقای تیلرسون اکنون باید به تایید کل سنا برسد که در کنترل جمهوری خواهان است.

آقای تیلرسون ۶۴ ساله به عنوان مدیر سابق شرکت عظیم نفتی اگزون موبیل روابط کاری نزدیکی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه داشته است.

اما او از انضمام منطقه خودمختار کریمه به روسیه انتقاد کرده است. کریمه بخشی از اوکراین بود اما در یک همه پرسی رای به الحاق به روسیه داد.

او قرار است در دولت دونالد ترامپ که روز جمعه به عنوان ۴۵ مین رئیس جمهور آمریکا سوگند یاد کرد خدمت کند.

کمیته روابط خارجی سنا با ۱۱ رای موافق جمهوری خواهان و ۱۰ رای مخالف دمکرات ها نامزدی او را تایید کرد.

آقای روبیو پیشتر گفت که هرچند تردیدهایی در مورد نامزد سکانداری وزارت خارجه دارد اما معتقد است که حق رئیس جمهور برای چیدن کابینه باید محترم شمرده شود.

آقای روبیو گفت: “علیرغم تردیدها، از نامزدی آقای تیلرسون در کمیته و صحن کامل این مجلس حمایت می کنم.”

او آقای تیلرسون را به خاطر خودداری از به کار گیری صفت “جنایتکار جنگی” در مورد ولادیمیر پوتین و همچنین محکوم نکردن وضع حقوق بشر عربستان سعودی و فیلیپین با عبارات صریح تحت فشار قرار داده بود.

آقای روبیو از جمله رقبای دونالد ترامپ در مرحله مقدماتی انتخابات گذشته بود.

سناتور بن کاردین عضو ارشد دمکرات این کمیته پیشتر گفت که او به دلیل موضع آقای تیلرسون در مورد روسیه و سایر مسائل به او رای نمی دهد.

او همچین گفت فکر می کند که سابقه و علائق آقای تیلرسون در زمینه کسب و کار توانایی او را در اعمال قاطعانه ارزش ها و آرمان های آمریکا زیر سوال می برد.

در مقابل حامیان آقای تیلرسون می گویند که تجربه او به عنوان یک مذاکره کننده در معاملات مهم تجاری می تواند نقطه قوتی در پست تازه برای او باشد.

تایید پومپئو

همزمان مایک پومپئو روز دوشنبه پس از تایید نامزدی اش از سوی سنا به عنوان مدیر جدید سازمان اطلاعات مرکزی سوگند یاد کرده است.

تایید نامزدی او با ۶۶ رای در مقابل ۳۲ رای علیرغم ایرادهای بعضی از دمکرات ها که می گفتند آقای پومپئو نگرش خود در مورد شکنجه، تجسس و دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را به روشنی ابراز نکرده انجام شد.

او قبلا نماینده کانزاس در مجلس نمایندگان کنگره بود.

آقای ترامپ از ارزیابی سازمان های اطلاعاتی آمریکا دایر بر دخالت روسیه در انتخابات برای کمک به پیروزی او مقابل هیلاری کلینتون شدیدا انتقاد کرده بود. با این حال او پس از آنکه روز جمعه سوگند یاد کرد گفت کاملا از سازمان های اطلاعاتی حمایت می کند.

سناتور دمکرات ران وایدن از ایالت اورگان گفت که پومپئو فرد مناسبی برای هدایت سیا نیست.

او گفت: “او از سیاست های افراطی که آزادی های مردم ما را تحلیل می برد بی آنکه بر امنیت ما بیافزاید حمایت کرده است.”

او گفت پاسخ های آقای پومپئو به سوالات برخی از سناتورها “مبهم” و “متناقض” بود که باعث می شود شناخت کافی نسبت به اعتقادات او وجود نداشته باشد.

اما سناتور ریچارد بر رئیس کمیته اطلاعاتی سنا دمکرات ها را متهم کرد در روند تایید صلاحیت پومپئو مشغول یک بازی سیاسی شده اند.

مایک پومپئو عضو کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان بود.

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *