‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / ظریف: ایران و عربستان باید بتوانند بحران‌های یمن و سوریه را مرتفع کنند

ظریف: ایران و عربستان باید بتوانند بحران‌های یمن و سوریه را مرتفع کنند

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، امکان همکاری کشورش و عربستان برای حل بحران سوریه و یمن را مطرح کرده و همچنین از واکنش خود نسبت به رویکرد دولت آینده آمریکا نسبت به موافقت‌نامه هسته‌ای بین ایران و دولتهای غربی (برجام) سخن گفته است.

آقای ظریف که روز چهارشنبه، ۲۹ دی (۱۸ ژانویه) در اجلاس اقتصاد جهانی در داووس، سوئیس، سخن می‌گفت در مورد اختلافات جمهوری اسلامی و عربستان سعودی گفت که با توجه به همکاری موفقیت‌آمیز دو طرف برای حل مشکل سیاسی لبنان در سال گذشته، دو طرف باید بتوانند مشترکا برای رفع بحران‌های موجود در سوریه و یمن نیز تلاش کنند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفت: “من دلیلی نمی‌بینم که ایران و عربستان سعودی دارای سیاست‌های خصمانه نست به هم باشند؛ در واقع ما می‌توانیم برای پایان دادن به شرایط رقت بار مردم یمن و سوریه و بحرین و نقاط دیگر در منطقه، با یکدیگر کار کنیم.”

آقای ظریف با اشاره به رفع بن‌بست سیاسی در لبنان، گفت که “ایران و عربستان توانستند به مانع‌تراشی در روند انتخاب ریاست جمهوری لبنان خاتمه دهند و این یک داستان موفقیت‌آمیز است.”

اختلاف ائتلاف سیاسی طرفدار عربستان سعودی با ائتلاف طرفدار سوریه و ایران در لبنان باعث شده بود تا پارلمان آن کشور قادر به انتخاب رئیس جمهوری نباشد؛ اما سرانجام در ماه اکتبر سال گذشته، این دو گروه به توافقی در این زمینه دست یافتند.

از زمان استقرار جمهوری اسلامی در ایران، رابطه بین حکومت روحانیون شیعه در این کشور و حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان معمولا سرد و در مواردی تیره بوده است. طی چند سال اخیر، حمایت دو کشور از طرف‌های درگیر در جنگ داخلی سوریه و جنگ یمن و مواضع آنها در عراق و بحرین روابط دو حکومت را به شدت تیره کرده است. در ژانویه سال گذشته، عربستان سعودی در واکنش به حمله به مراکز دیپلماتیک آن کشور در ایران، روابط خود را با جمهوری اسلامی قطع کرد.

ترامپ و برجام

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در سخنان روز چهارشنبه (۱۸ ژانویه) خود، به مواضع دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در مورد توافق هسته‌ای – برجام – نیز پرداخت.

این توافق در پی مذاکرات بین جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا به دست آمد هر چند به دلیل موقعیت ایالات متحده و آثار تحریم‌های یکجانبه آن کشور بر ایران، مذاکرات مستقیم نمایندگان ایران و آمریکا در دستیابی به این توافق نقش اصلی را داشت.

آقای ظریف گفته است که اگر دونالد ترامپ درصدد مذاکره مجدد در مورد برجام برآید “کاملا متعجب خواهد شد.” وی منظور خود از این گفته را توضیح نداد اما گفت که برای دانستن نتیجه چنین تحولی هنوز زود است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفت که رویکرد او نسبت به مواضع دولت آینده آمریکا “صبر و مشاهده” است و افزود که “اگر او (ترامپ) بخواهد این توافق را نادیده بگیرد، این به معنی آخر دنیا نخواهد بود.”

آقای ظریف اظهار داشت که رئیس جمهوری منتخب آمریکا “می‌خواهد مردم راحیرت زده کند اما در این مورد، خود اوست که حیرت خواهد کرد.” وی همزمان از دولت باراک اوباما نیز انتقاد کرد و گفت که “آمریکا به تعهد خود در چارچوب برجام به طور کامل و جامع عمل نکرده است.”

در حالیکه دولت باراک اوباما از برجام حمایت کرده و بر اجرای آن تاکید داشته است، مواضع آقای ترامپ در این مورد ابهام آور بوده است. رئیس جمهوری منتخب و اطرافیان او در مواردی از مخالفت کامل با این توافق و در مواردی از لزوم مذاکره مجدد و تجدید نظر در آن و در موارد دیگر، از قبول آن به عنوان سندی حاوی تعهد بین‌المللی ایالات متحده سخن گفته‌اند.

 

مقامات ارشد جمهوری اسلامی گفته‌اند که اگر دولت آمریکا در صدد نادیده گرفتن برجام برآید، ایران نیز به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل نخواهد کرد و فعالیت‌های هسته‌ای قبلی خود را از سر خواهد گرفت.

طبق توافق هسته‌ای و مصوبه شورای امنیت در تایید آن، در صورتی که ایران از تعهدات خود در چارچوب برجام سرپیچی کند، “مکانیسم ماشه‌ای” به کار خواهد افتاد که به معنی بازگشت فوری تحریم‌های اقتصادی قبل از برجام علیه جمهوری اسلامی خواهد بود. در مقابل، معلوم نیست که تخطی طرف‌های دیگر برجام، از جمله ایالات متحده، چه تبعاتی برای آنها خواهد داشت.

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *