‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / موگرینی: اتحادیه اروپا به اجرای برجام پایبند است

موگرینی: اتحادیه اروپا به اجرای برجام پایبند است

روز دوشنبه (۱۶ ژانویه) وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، برای برگزاری نخستین نشست خود در سال جدید میلادی گرد هم آمده‌اند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در آستانه این نشست و در سالروز اجرایی شدن توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵ تأکید کرد که این اتحادیه علیرغم مخالفت‌ها و انتقادهای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، همچنان به برجام پایبند است.

او تصریح کرد که جمهوری اسلامی تا کنون به تعهدات خود در مسئله برجام عمل کرده و اتحادیه اروپا نیز در این راه تلاش خواهد کرد تا این توافق مهم که برای “امنیت اروپا بسیار مهم است”، معتبر مانده و به طور دقیق اجرا شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین تصریح کرد که رفع تحریمات سبب شد که مناسبات اقتصادی و تجاری میان کشورهای عضو این اتحادیه و ایران به‌طور درخور توجهی تقویت شوند.

موگرینی افزود، کسب توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که “دیپلماسی هنوز هم عمل می‌کند و می‌تواند نتیجه‌بخش باشد”.

حمایت بریتانیا از تداوم توافق اتمی

از سوی دیگر بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، نیز در حاشیه نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل حمایت کشور خود از تداوم توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد.

به گفته‌ی او توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ بسیار پیچیده و بحث‌برانگیز است، اما سبب شد که جلوی پیشرفت‌های ایران در تکنولوژی هسته‌ای گرفته شود و از این رو دستاوردی مهم است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا که دوران ریاست‌جمهوری‌اش روز جمعه، ۲۰ ژانویه، آغاز می‌شود، در جریان انتخابات ریاست‌ جمهوری ضمن انتقاد از توافق هسته‌ای با ایران، آن را “بد‌ترین معامله‌ی ممکن” خوانده بود.

منبع دویچه وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *