‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / عربستان خواستار سخت‌گیری بیشتر ترامپ نسبت به ایران شد

عربستان خواستار سخت‌گیری بیشتر ترامپ نسبت به ایران شد

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، روز دوشنبه (۲۷ دی / ۱۶ ژانویه) اعلام کرد که دولت آینده آمریکا خواهد کوشید نفوذ آمریکا در جهان را بار دیگر برقرار سازد و عربستان با این امر موافق است.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی در یک مصاحبه مطبوعاتی در پاریس همچنین از ایالات متحده آمریکا خواست سخت‌گیری بیشتری نسبت به ایران برقرار کند و این کشور را مهار کرده و مبارزه با جمهوری اسلامی را افزایش دهد.

عربستان برنامه هسته‌ای ایران را از ابتدا با نگرانی دنبال کرده و آن را محملی برای برهم خوردن توازن قوا به ضرر خود دیده است. توافق برجام در بهار سال  ۲۰۱۵ این نگرانی را تداوم بخشیده است.

عادل الجبیر مذاکرات سوریه در آستانه، پایتخت قزاقستان را مثبت ارزیابی کرد و آن را اقدامی با هدف رسیدن به یک آتش‌بس در این کشور خواند. او اما هشدار داد که تنش‌ها همچنان برقرار هستند و تنها در صورتی کاهش می یابند که “اقدامات تهاجمی” از طرف ایران متوقف شوند.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، همچنین در باره تصمیم بریتانیا به ترک اتحادیه اروپا گفت این اقدام بریتانیا تاثیری بر روابط این کشور با عربستان سعودی نخواهد داشت.

ادامه تنش‌ها میان عربستان و ایران

روابط پرتنش سال ۲۰۱۶ میان ایران و عربستان در سال ۲۰۱۷ نیز ادامه یافته است. در سال گذشته میلادی روابط  دوکشور قطع شد و جنگ نیابتی ایران و عربستان در منطقه ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است.

حمله نیروهای نزدیک به حکومت ایران به سفارت و کنسولگری عربستان در روز دوم ژانویه و به آتش‌ کشیدن این اماکن محملی برای اقدام ریاض برای قطع رابطه با تهران بود. با قطع رابطه دوکشور رفتن حجاج ایرانی به عربستان نیز به طور کلی به حال تعطیل درآمد.

ایران و عربستان در کشورهایی مانند یمن، بحرین، سوریه، عراق و مصر با حمایت از گرو‌ه‌ها و گرایش‌های مخالف هم درگیری مناقشه‌ای نیابتی شده‌اند. دست‌کم در دوکشور از این مجموعه (سوریه و یمن) مناقشات داخلی و کشاکش‌های منطقه‌ای به صورت جنگی تمام‌عیار درآمده است.

در سوریه ایران در کنار رژیم اسد با گروه‌های کم و بیش متحد با عربستان سعودی می‌جنگد و در یمن عربستان مشغول جنگ علیه حوثی‌ها است که ایران حامی اصلی آنها به شمار می‌رود.

منبع دویچه وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *