‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / اوباما ‘وضعیت ملی اضطراری’ در قبال ایران را تمدید کرد

اوباما ‘وضعیت ملی اضطراری’ در قبال ایران را تمدید کرد

باراک اوباما یک هفته مانده به پایان دوران ریاست جمهوری خود مجموعه‌ای از اقدام‌ها و محدودیت‌ها علیه ایران را تحت عنوان “وضعیت ملی اضطراری” تمدید کرده است.

آقای اوباما محدودیت‌های وضع شده به موجب دستور ویژه بیل کلینتون در سال ۱۹۹۵ را که تاکنون همه ساله تمدید شده، تمدید کرده و این مساله را به اطلاع کنگره رسانده است.

او پیش از این در ماه نوامبر وضعیت ملی اضطراری وضع شده در دوران ریاست جیمی کارتر را نیز به مدت یک سال تمدید کرد.

مقام‌های دولت باراک اوباما در ماه‌های اخیر اطمینان داده‌اند که تحریم‌های رفع‌شده به موجب توافق هسته‌ای همچنان مستثنی می‌شوند و تمدید تحریم‌ها و اقدام‌هایی نظیر آن از نظر آمریکا نقض توافق هسته‌ای نیست. در ایران بخش‌هایی از محافظه‌کاران به شدت به تمدید اقدام‌ها علیه ایران اعتراض می‌کنند و آن را دلیلی برای شکست توافق هسته‌ای می‌دانند.

دستور ویژه‌ای که آقای اوباما تمدید آن را به کنگره اطلاع داده شامل محدودیت‌هایی برای معاملات نفتی با ایران است.

آقای اوباما در نامه خود به کنگره گفته است که ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای پایببند بوده و در مقابل آمریکا نیز اجرای تحریم‌های توافق شده را متوقف کرده است، با این حال ایران همچنان تهدیدی علیه آمریکا است و به منظور حفظ تحریم‌های جامع وضعیت اضطراری در قبال این کشور تمدید می‌شود.

رئیس جمهورهای آمریکا وضعیت ملی اضطراری را در قبال کشور یا گروه‌هایی وضع می‌کنند که از نظر آنها “تهدیدی غیرمعمول و فوق العاده علیه امنیت ملی آمریکا” محسوب می‌شوند.

آقای اوباما به جز ایران وضعیت اضطراری در قبال ونزوئلا، کوبا، زیمباوه، اوکراین و لیبی را نیز تمدید کرده است.

علاوه بر این در نامه جداگانه‌ای از طرف باراک اوباما “تروریست‌هایی که روند صلح خاورمیانه را تهدید می‌کنند” نیز به عنوان تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا قلمداد شده و وضعیت اضطراری در قبال آنها تمدید شده است.

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *