‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا: هک انتخاباتی به دستور ولادیمیر پوتین انجام شد

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا: هک انتخاباتی به دستور ولادیمیر پوتین انجام شد

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا نتیجه گرفته‌اند که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، برای ضربه زدن به هیلاری کلینتون و کمک به پیروزی دونالد ترامپ، دستور یک عملیات چند جانبه علیه کارزار انتخاباتی ایالات متحده را صادر کرده بود.

در نسخه غیرمحرمانه گزارش این سازمان‌ها آمده است: «هدف روسیه تضعیف اعتماد به روند دموکراتیک آمریکا، بدنام کردن هیلاری کلینتون و ضربه زدن به شانس برگزیده شدن و ریاست جمهوری احتمالی وی بود.»

این گزارش توسط سازمان اطلاعات مرکزی (سی آی ‌ای) پلیس فدرال (اف بی ‌آی) و سازمان امنیت ملی (ان اس ‌ای) آمریکا تهیه شده است.

گزارش می‌افزاید: «ما همچنین ارزیابی می‌کنیم که دولت روسیه و پوتین به رئیس جمهوری منتخب دونالد ترامپ تمایل مشخصی پیدا کردند.»

در این گزارش آمده است: ‌«همچنین ارزیابی ما این است که پوتین و دولت روسیه خواهان آن شدند که هر وقت امکان داشت از طریق بی‌اعتبار کردن هیلاری کلینتون و مقایسه علنی منفی وی با دونالد ترامپ، شانس پیروزی رئیس جمهوری منتخب را بالا ببرند.»

این نهاد‌ها می‌گویند که عملیات روسیه دارای جوانب مخفی – از جمله عملیات سایبری – بوده و در عین حال شامل تلاش‌های رسانه‌های دولتی روسیه و نیز کاربران رسانه‌های اجتماعی که پول دریافت می کردند بود.

این گزارش نتیجه می‌گیرد که شمارش آرا در حوزه‌های رای گیری هدف قرار نگرفت.

گزارش با «اطمینان بالا» نتیجه گرفته است که سازمان اطلاعاتی ارتش روسیه (جی آر یو) شخص مجازی گوسیفر ۲ و وب سایت دی‌سی لیکس را به راه انداخته بود تا ایمیل‌های هک شده کمیته مرکزی حزب دموکرات و مدیر ستاد انتخاباتی کلینتون – جان پودستا – را از طریق آنها و نیز سایت افشاگر ویکی لیکس منتشر کند.

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا پیش بینی کرده‌اند که روسیه احتمالا در آینده برای اثر گذاشتن بر نتیجه انتخابات کشور‌های دیگر از جمله متحدان آمریکا دست به اقدامات مشابه بزند.

واکنش ترامپ

جیمز کلاپر، رئیس اداره اطلاعات ملی، روز جمعه در نیویورک گزارش مذکور را در اختیار دونالد ترامپ گذاشت.

آقای ترامپ پس از این نشست با صدور بیانیه‌ای دیدار را سازنده خواند و گفت که برای خدمات نهادهای اطلاعاتی کشورش احترام زیادی قائل است.

دونالد ترامپ همچنین گفت کشورهایی مانند روسیه و چین همواره تلاش می‌کنند که به زیرساخت‌های آمریکا رخنه سایبری کنند و اقدامات اخیر روسیه ابدا تاثیری بر نتیجه انتخابات نداشته است.

او گفت گزارش روشن می‌کند که مرکزی حزب جمهوریخواه نیز هدف حملات هکر‌ها قرار گرفت اما چون دفاع سایبری قوی تری داشت هکر‌ها نتوانستند به آن رخنه کنند.

آقای ترامپ وعده داد در ظرف ۹۰ روز پس از ورود به کاخ سفید یک هیات ویژه را مامور بررسی راه‌های مقابله با حملات سایبری به کشورش کند. او گفت برای خنثی کردن چنین حملاتی تدابیر جدی اتخاذ خواهد کرد.

روز جمعه نهادهای اطلاعاتی آمریکا گفتند که توانسته‌اند عوامل روس مسئول هک کردن ایمیل‌های حزب دموکرات در جریان انتخابات ریاست جمهوری را شناسایی کنند.

پیش‌تر، جو بایدن، معاون رئیس جمهوری، گفته بود که گزارش نهادهای اطلاعاتی را دیده که در آن‌ها، ارتباط دولت روسیه با عملیات هک شدن حزب دموکرات و انتشار محتوای آن‌ها توضیح داده شده است.

بنا بر گزارش یاد شده، هکر‌ها بین ماه ژوئیه ۲۰۱۵ تا ژوئن ۲۰۱۶ به سرور کمیته مرکزی حزب دموکرات دسترسی داشتند.

رد اتهام توسط روسیه

طرفداران حزب دموکرات معتقدند که انتشار ایمیل‌های محرمانه حزب دموکرات باعث تضعیف موقعیت هیلاری کلینتون، نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی دونالد ترامپ در این انتخابات شد.

این رسانه‌ها به نقل از منابع اطلاعاتی آمریکا گفته‌اند که در پی اعلام پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، مقام‌های ارشد دولت روسیه این پیروزی را جشن گرفتند.

این در حالیست که روسیه هرگونه ارتباط با این ماجرا را تکذیب کرده و جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس هم گفته که روسیه منبع کسب اطلاعات این وبسایت در مورد محتوای ایمیل‌های حزب دموکرات نبوده است.

اسامی این «عوامل» منتشر نشده اما به گفته بعضی رسانه‌های آمریکایی، این افراد پس از دستیابی به ایمیل‌های حزب دموکرات، آن‌ها را برای انتشار در اختیار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس قرار دادند.

برخی طرفداران دونالد ترامپ اتهام ارتباط روسیه با هک کردن کامپیوترهای حزب دموکرات را دارای انگیزه سیاسی دانسته و گفته‌اند که هدف از آن، ایجاد شبهه درباره مشروعیت پیروزی آقای ترامپ در انتخابات است.

دونالد ترامپ پیش‌تر در توییتر نوشته بود از اینکه برخی رسانه‌های خبری و مقامات دولتی با اطمینان از مداخله هکرهای روسی در انتخابات سخن می‌گویند انتقاد کرده است. وی پیش‌تر گفته بود که تشخیص دقیق هکر‌ها همیشه دشوار است.

آقای ترامپ نوشت: «اگر حتی درخواست بررسی سِروِر کامپیو‌تر را هم نکرده‌اند چرا و چه طور از هک شدن اطمینان دارند؟ چه حسابی در کار است؟»

وی همچنین انتشار خبر ردیابی و شناسایی هکرهای روسی در برخی رسانه‌های خبری را مورد انتقاد قرار داده و گفته است: «شبکه ان‌بی‌سی به چه ترتیب توانست به گزارش فوق محرمانه ارسالی برای او [باراک اوباما] را نگاه کند؟ چه کسی این گزارش را در اختیار آن‌ها قرار داد و چرا؟ سیاست!»

وی پیش‌تر در مطلب دیگری نوشته بود که «رسانه‌های خبری دروغ می‌گویند تا چنین القا کنند که من مخالف «اطلاعات» هستم، حال آنکه در واقع، من یک هوادار واقعی هستم!»

در جریان مبارزات انتخاباتی، دونالد ترامپ از نحوه رهبری ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، ستایش به عمل آورد و گفته می‌شود که موسسات تجاری وی در گذشته ارتباط نزدیکی با روسیه داشته‌اند.

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *