‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / حزب اعتماد ملی استعفانامه کروبی و تعیین دبیرکل جدید را بررسی می‌کند

حزب اعتماد ملی استعفانامه کروبی و تعیین دبیرکل جدید را بررسی می‌کند

حزب اعتماد ملی به زودی استعفای مهدی کروبی از دبیرکلی حزب و موضوع جانشینی او را بررسی می‌کند.

روزنامه اعتماد ملی به نقل از اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی گفته است که روز ١٠ دی، شورای مرکزی این حزب تشکیل جلسه می‌دهد تا استعفای مهدی کروبی از سمت دبیرکلی را مورد بررسی قرار دهد. وی گفته است که در جلسه شورای مرکزی، در مورد تعیین دبیرکل جدید تصمیم گیری خواهد شد.

این روزنامه به نقل از آقای گرامی مقدم نوشته است که کناره‌گیری مهدی کروبی “اعضای حزب را غافلگیر کرد” و باعث ناخرسندی آنان شد.

روز گذشته، نام سرگشاده‌ای از سوی مهدی کروبی منتشر شد که در آن گفته است که با توجه به اینکه در حصر قرار دارد، خواستار استعفا از دبیرکلی حزب است. مهدی کروبی، از نامزدهای معترض انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری سال ١٣٨٨، در پی دعوت از مردم برای شرکت در تظاهراتی در حمایت از حرکت‌های اعتراضی در مصر و تونس در بهمن سال ١٣٨٩، در حصر قرار گرفتند. این دعوت به صورت مشترک با میرحسین موسوی، دیگر نامزد معترض انتخابات صورت گرفته بود و به حصر خانگی آقای موسوی و همسرش نیز منجر شد.

آقایان کروبی و موسوی و زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی همچنان در حصر هستند.

سخنگوی حزب اعتماد ملی گفته است که مهدی کروبی اطلاعات و اخبار خود را از چند کانال می‌گرفت و با بررسی آنها، تصمیم‌های خود را اتخاذ می‌کرد اما در حال حاضر چون در حصر قرار دارد، این کانال‌های ارتباطی وجود ندارد و او تشخیص داده است باید از سمت دبیرکلی کناره‌گیری کند. وی افزوده است که اعضای شورای مرکزی در جلسه آینده خود دبیرکل را با رای مخفی انتخاب خواهند کرد.

آقای گرامی مقدم گفته است که از آنجا که رسول منتجب نیا، قائم مقام حزب نیز اعلام استعفا کرده است، دعوت از اعضای شورای مرکزی توسط “کمیته تعامل” صورت خواهد گرفت. وی افزوده است “همانطور که در نامه آقای کروبی بیان شده، ما از آقای منتجب نیا برای حضور و مدیریت این جلسه دعوت خواهیم کرد.”

استعفای مهدی کروبی از دبیرکلی حزب اعتماد ملی تنها چند روز پس از آن صورت گرفت که گزارش‌هایی از اختلاف بین رسول منتجب‌نیا و اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی منتشر شده بود. گفته شده که استعفای آقای منتجب نیا ناشی از اختلاف “بر سر چگونگی همکاری با شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان” بوده است.

مهدی کروبی حزب اعتماد ملی را در سال ١٣٨٤ و پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری دوره نهم تشکیل داد. پس از انتخابات دوره نهم، آقای کروبی از برخی مداخلات به نفع محمود احمدی نژاد سخن گفت و مشخصا یکی از فرزندان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را با این مداخلات مرتبط دانست.

آقای کروبی نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال ١٣٨٨ بود که با اتهام تقلب و در پی آن، تظاهرات گسترده به نتیجه اعلام شده انتخابات همراه شد و به حصر دو نامزد معترض این انتخابات منجر گردید.

با وجود اینکه آیت‌الله خامنه‌ای اعتراضات انتخاباتی را “فتنه” نام داده و مقامات و رسانه‌های حکومتی معمولا آنان را “رهبران فتنه” می‌خوانند، حزب اعتماد ملی غیرقانونی اعلام نشد هر چند تعدادی از اعضای ارشد آن، از جمله آقای گرامی مقدم بازداشت شدند و به گفته مقامات حزبی، دفاتر آن هدف حمله و غارت قرار گرفت.

پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری، گزارش‌هایی از افزایش فعالیت حزبی حزب اعتماد ملی و ارتباط آن با دولت منتشر شد.

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *