‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / وزارت خارجه آمریکا: برجام جهان را امن‌تر کرده است

وزارت خارجه آمریکا: برجام جهان را امن‌تر کرده است

وزارت خارجه آمریکا توافق هسته‌ای با ایران را برای امنیت جهان مهم دانسته است.

با نزدیک شدن پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دستیابی به توافق هسته‌ای گروه ١+٥ و ایران – برجام – را یکی از دستاوردهای مهم وزیر خارجه آن کشور دانسته است.

در نشست خبری جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه، یکی از خبرنگاران با یادآوری اینکه به زودی فرد دیگری مسئولیت وزیر خارجه را برعهده می‌گیرد، سئوال کرد که آیا به نظر او، جان کری، وزیر خارجه کنونی، توانسته است گامی در راه تقویت امنیت ایالات متحده به طور اخص، و جهان به طور اعم بردارد؟

آقای کربی گفت که سیاست خارجی آمریکا، اولویت‌بندی و دستاوردهای آن در دوره خدمت جان کری قطعا باعث امنیت بیشتر مردم آمریکا شده و افزود: “به عنوان مثال، به توافق با ایران نگاه کنیم؛ ما توافقی را کسب کرده‌ایم که همه طرف‌ها به آن عمل می‌کنند و نتیجه آن این است که مانع از آن شده است که ایران هرگز – و هرگز – به تسلیحات هسته‌ای دست یابد.” آقای کربی افرود که در حال حاضر، ترتیبات نظارتی خاصی ایجاد شده که موثرترین ترتیبات نظارتی در نوع خود است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که “همه ما، بدون توجه به اینکه در کدام طرف قرار گرفته و چه موضعی داریم، قبول داریم که با یک ایران بدون توانایی تسلیحات هسته‌ای بهتر می توان تعامل کرد حتی اگر ایران همچنان به فعالیت‌ خود در بی‌ثبات سازی منطقه ادامه دهد، هرچند این فعالیت‌ها را بدون داشتن ظرفیت تسلیحات اتمی دنبال می‌کند.”

در مورد دیگر دستاوردهای وزیر خارجه کنونی آمریکا، آقای کربی به توافق پاریس اشاره کرد که یکصد و چهل کشور جهان تعهد خود به مقابله با گرمایش زمین را اعلام کردند و همچنین، موفقیت آمریکا در تجهیز امکانات جهانی برای مبارزه با بیماری ابولا در آفریقا را نیز دستاورد مهم دیگر وزیر خارجه آمریکا خواند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که ابتکار جان کری بود که توانست ائتلافی از ٦٧ یا ٦٨ کشور را برای مقابله با داعش در عراق و سوریه ایجاد کند و به خاطر اقدامات این ائتلاف بود که پیشروی نیروهای داعش در عراق متوقف شد و سرانجام، امکان برخورد نیروهای عراقی با این گروه فراهم آمد.

جان کربی در عین حال گفت که اگر از آقای کری در مورد ناکامی‌های او سئوال شود، قطعا اولین موضوعی که مطرح خواهد کرد ادامه جنگ داخلی در سوریه و عدم موفقیت در حل این بحران به گونه‌ای بوده که منعکس کننده خواست و نظر مردم سوریه باشد و برای آنان امنیت، آزادی و رفاه به ارمغان آورد. وی افزود که البته وزیر خارجه در زمان باقی مانده از دوره خدمت خود همچنان به تلاش برای فراهم کردن زمینه دستیابی به راه حلی مطلوب برای سوریه ادامه خواهد داد

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *