‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / تأخیر در پرداخت حقوق معلمان به دلیل «کسری بودجه»

تأخیر در پرداخت حقوق معلمان به دلیل «کسری بودجه»

به گزارش خبرگزاری‌های ایران به‌رغم گذشت ۲ روز از ماه دی معلمان ایران همچنان منتظر دریافت حقوق‌های آذر ماه خود هستند.

حقوق ماهیانه فرهنگیان ایران در در ماه‌های مهر و آبان نیز با تأخیر پرداخت شد. مسئولان وزارت آموزش و پرورش پیش از این وعده کرده بودند که حقوق معلمان همزمان با سایر کارمندان دولت پرداخت شود.

منصور مجاوری، مدیرکل برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش ایران عصر پنجشنبه ۲ دی «عدم تخصیص بودجه» را دلیل تأخیر در پرداخت حقوق معلمان اعلام کرد.

او به خبرگزاری دانشجویان ایران، (ایسنا) گفت که پرداخت حقوق در اختیار خزانه است. به گفته مجاوری، حقوق معلمان پس از تخصیص بودجه از سوی خزانه پرداخت خواهد شد.

کسری بودجه آموزش و پرورش

مجاوری چهارشنبه یکم دی نیز به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران،(ایرنا) گفته بود که در صورت عدم تخصیص بودجه، وزارت‌ آموزش و پرورش برای پرداخت حقوق دی ماه معلمان نیز مشکل خواهد داشت.

او میزان کسری بودجه وزارت آموزش و پرورش را حدود ۴ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت که این وزارت‌خانه «هیچ‌گونه پرداختی به نیروهای غیررسمی نداشته است».

مجاوری از اشتغال ۱۳ هزار نیروی قراردادی و هزاران معلم حق‌التدریسی، آزاد و سرباز معلم در آموزش و پرورش خبر داد و گفت که در صورتی که کسری بودجه این وزارت‌خانه جبران نشود، « امکان پرداخت حقوق آنها میسر نیست».

به گفته مدیرکل برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش این وزارت‌خانه  ۱۰ میلیارد تومان کسری بودجه انباشته دارد که ۶ میلیارد تومان آن مربوط به سال‌های گذشته است.

او از تخصیص بودجه به صورت «قطره‌چکانی» به آموزش و پرورش انتقاد کرد و از هیئت دولت خواست که بودجه این وزارت‌خانه در سال آینده را بر اساس نیازهای واقعی تأمین کند.

دولت در لایحه بودجه سال آینده ۳۳.۶ هزار میلیارد تومان اعتبار برای وزارت آموزش و پرورش در نظر گرفته است.

به گفته مجاوری این مبلغ ۱۱.۴ هزار میلیارد تومان کمتر از اعتبار مورد نیاز اعلام شده از سوی این وزارت‌خانه به سازمان برنامه و بودجه است.

او گفت که در صورت عدم تخصیص بودجه اعلام شده، آموزش و پرورش سال آینده نیز با کسری بودجه روبرو می‌شود و پرداخت حقوق معلمان و سایر کارمندان امکان‌پذیر نخواهد بود.

معلمان ایران اسفند ۹۳ در اعتراض به وضعیت معیشتی در بسیاری از شهرهای ایران تجمع و کلاس‌های درس را تعطیل کردند. پس از این اعتراض‌ها مسئولان آموزش و پرورش وعده کردند که به وضعیت معیشتی فرهنگیان رسیدگی کنند.

تابستان سال گذشته نیز معلمان برای برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل مجلس تلاش کردند اما نیروهای امنیتی مانع برگزاری این تجمع شدند.

منبع روادیو زمانه

‎برسی مجدد

نامه به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد : درخواست برای جلوگیری از موج جدید خشونت ورزی و سرکوب‌های حکومت ایران

    حضورمحترم جناب آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد: ما امضا کنندگان این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *