‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / قیمت دلار آمریکا در ایران به چهارهزار تومان رسید

قیمت دلار آمریکا در ایران به چهارهزار تومان رسید

قیمت دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز ایران به بیش از چهار هزار تومان رسیده است و برخی منابع دولت را مسئول این افزایش دانسته‌اند.

نرخ دلار آمریکا در ایران در اولین روز از فصل زمستان، نسبت به روز گذشته در حدود ۸۰ تومان افزایش نشان می‌دهد. قیمت دلار آمریکا در پایان معاملات امروز نزدیک به ۴۰ تومان گران تر از صبح بود.

خبرگزاری تسنیم می گوید صرافی‌های خیابان فردوسی در تهران که یکی از مراکز خرید و فروش اصلی ارز در پایتخت ایران است صبح امروز نرخ فروش دلار را ۴ هزار تومان در تابلوهای خود درج کردند.

به گزارش این خبرگزاری صرافی ها تهران می گویند دلار در بازار موجود نیست و به همین دلیل خرید و فروش نمی شود.

بیشتر بخوانید: چرا قیمت ارز در ایران افزایش یافت؟

تسنیم به نقل از صرافی‌های تهران گفته است که تنزل شدید ارزش ریال در برابر دلار بخشی از سیاست عمدی دولت است.

براساس این گزارش، بانک مرکزی با خودداری از عرضه دلار در بازار باعث کمبود ارز و افزایش بهای آن شده است و هدف این است که با افزایش نرخ ارز، کسری بودجه ریالی دولت تامین شود. مقامات دولتی عمدی بودن تنزل ارزش پول ملی را تکذیب کرده‌اند.

نرخ دلار از زمان آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی حدود ٢٥ درصد افزایش یافته در حالیکه وی تثبیت ارزش دلار را وعده کرده و انتظار می‌رفت با لغو تحریم نفتی ایران، از سقوط ارزش ریال جلوگیری شود.

در هفته های اخیر قیمت ارزهای معتبر جهانی در ایران افزایش چشمگیری داشته است.

ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران پیش از این، افزایش قیمت ارز را موقتی دانسته و گفته بود که در سه ماهه آخر سال خورشیدی به خصوص پس از پایان تعطیلات سال نو میلادی، قیمت ارز پایین خواهد آمد.

عدم قطعیت درباره سیاست دولت آینده آمریکا در قبال ایران و به خصوص ابهام درباره آینده توافق هسته‌ای این کشور در دوران پس از باراک اوباما به جو روانی بازار و افزایش قیمت دلار دامن زده است.

بعضی از تحلیلگران بازار ارز “طرح مبارزه با پولشویی و کنترل ارز” را از دیگر عوامل افزایش قیمت دلار در ایران دانسته‌اند.

به گفته آنها تعیین سقف ده هزار دلاری برای ارز همراه مسافر مانعی برای ورود ارز به ایران محسوب می‌شود که این به نوبه خود باعث افزایش قیمت دلار شده است.

ابهام در زمینه مبنای نرخ ارز در بودجه سال آینده و رشد قابل توجه نقدینگی در ایران هم از جمله عواملی هستند که به گفته کارشناسان بالقوه می‌تواند بازار ارز را تحت تاثیر خود قرار دهند.

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *