‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / شمخانی: ایران و روسیه قرارگاه مشترک در سوریه دارند

شمخانی: ایران و روسیه قرارگاه مشترک در سوریه دارند

بیر شورای عالی امنیت جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از قطعنامه ۲۳۲۸ شورای امنیت در مورد سوریه می‌گوید، تصویب آن زمینه‌ساز ورود عناصر اطلاعاتی و نظامی کشورهای حامی تروریسم در قالب نیروهای ناظر به حلب است.

علی شمخانی در جمع خبرنگاران گفت: «ایران و روسیه و بعضی کشورهای منطقه در یک کار مشترک و مفصل در منطقه برای مبارزه با تروریسم شروع کردیم که نیازمند انجام رایزنی‌ها و مشاوره جهت «عبور از بعضی معضلات» برای این همکاری‌ها هستیم.»

او تاکید کرد، سفر اخیر نماینده پوتین به تهران نیز در همین چارچوب بود.

به گفته شمخانی ایران و روسیه یک قرارگاه مشترک در سوریه دارند که جهت کمک به ارتش سوریه و نیروهای مقاومت کار مستشاری انجام می‌دهند.

او افزود: «یک کار مشترک دیگر هم با محوریت عراق، سوریه، ایران و روسیه در جهت طراحی مبارزه با تروریسم در بعد نظامی داریم که بعضی از حوادث از جمله استفاده از فضای هوایی ایران و عبور از آسمان ایران در راستای این توافق بود.»

شمخانی  آزادسازی حلب را دستاورد بزرگ نظامی برای ارتش سوریه و جبهه مقاومت عنوان کرد و گفت: «تصویب قطعنامه ۲۳۲۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد که شب گذشته انجام شد اقدامی در ادامه فعالیت‌های مخرب گذشته و زمینه‌سازی برای ورود عناصر اطلاعاتی و نظامی کشورهای حامی تروریسم در قالب نیروهای ناظر به حلب است».

وی افزود: «در این قطعنامه هیچ‌گونه نقشی برای دولت قانونی سوریه دیده نشده و به جای اولویت دادن به موضوع امدادرسانی به مردم تحت محاصره تروریست‌ها در سوریه تنها مسئله چگونگی خروج امن مسلحین از حلب مورد توجه قرار گرفته است».

روسیه و ایران هم‌پیمان هستند

دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین گفته: «حمایت غرب و متحدان منطقه‌ای آن از تروریست‌های شناسنامه‌دار که سابقه جنایت دارند تعجب‌آور است، این رفتار غیر قابل قبول غرب و برخی کشورهای منطقه نشان می‌دهد که رویکرد بهره‌برداری ابزاری از تروریسم برای مقاصد سیاسی دارای ابعاد راهبردی بوده و مردم منطقه باید طی سال‌های آینده نیز هزینه‌های انسانی و اقتصادی این سیاست‌ها را بپردازند».

شمخانی تاکید کرده روسیه هم‌پیمان ایران در جنگ با تروریسم بوده و در این عرصه در حوزه های سیاسی و نظامی به خوبی درخشیده است.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: «علیرغم تلاش‌های گسترده دشمنان برای مخدوش نمودن این همکاری با درایت رهبران دو کشور هماهنگی‌های فیمابین در حد بسیار بالایی بوده که در کنار هزینه‌های انجام شده فرصت‌ها و موقعیت‌هایی را برای هر دو کشور ایجاد کرده است».

شمخانی در واکنش به ترور سفیر روسیه در آنکارا و تظاهرات مخالفان اسد در ترکیه گفت: «افزایش همگرایی و کار مشترک با کشورهای منطقه به منظور مدیریت بحران‌های جاری سیاست ثابت جمهوری اسلامی ایران است لیکن وجود ابهامات جدی در سیاست‌های آشکار و پنهان برخی کشورها و مغایرت‌هایی که میان گفتار و رفتار آنها وجود دارد فضای حسن نیت و مشارکت را به شدت محدود می کند».

وی افزود: «حضور ترکیه در این اجلاس می‌تواند در فراهم شدن زمینه‌های لازم به منظور پایان بخشیدن به اشغال خاک سوریه توسط این کشور و تجدید نظر در سیاست‌های گذشته در خصوص حمایت از معارضین مسلح در سوریه  موثر باشد؛ ما به برخی کشورهای منطقه می‌گوییم که این نتیجه‌ای که اکنون در حلب حاصل شده در همان روزهای نخست نیز می‌توانست حاصل شود و امروز آنچه مشخص شده این است که سوریه راه‌حل نظامی ندارد و باید مسائل از طریق سیاسی حل و فصل شود».

سناتور روس: غرب به کمپین‌های رسانه‌ای علیه ایران و روسیه خاتمه دهد

همزمان کنستانتین کساچیف، رئیس کمیته امور بین‌الملل شورای فدرال روسیه گفته کشورهای غربی باید «کمپین‌های رسانه‌ای» علیه اوضاع سوریه، روسیه و ایران در حلب را خاتمه دهند و در جهت مبارزه با تروریسم بین‌المللی تلاش کند.

کساچیف با اشاره به قتل آندری کارلوف و حادثه برلین و تیراندازی به سفارت آمریکا در آنکارا و مرکز اسلامی در زوریخ گفته همه اینها «یک مرکز تقاطع مهم دارد». به اعتقاد این سناتور «مشکل در افزایش شدید سطح و نقش خشونت در کل جهان است. ضمن آنکه افراط‌گرایان مشخصاً دیگر لازم نیست مردم را فقط بترسانند برای آنکه آنها مستقیما نمایندگان دول را به قتل می‌رسانند. اگر قبلاً هدف تاثیر رسانه‌ای و روانی بود یعنی شوک و وحشت، اکنون قتل هدف اصلی است».

منبع کیهان لندن

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *