‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / یک بانک ایتالیایی به اتهام مبادلات غیرقانونی با ایران و پولشویی به پرداخت جریمۀ سنگین محکوم شد

یک بانک ایتالیایی به اتهام مبادلات غیرقانونی با ایران و پولشویی به پرداخت جریمۀ سنگین محکوم شد

بانک ایتالیایی «اینتِسا سان پائولو» به جرم نقض قوانین مبارزه با پولشویی به پرداخت ٢٣٥ میلیون دلار جریمه محکوم شد. این بانک حداقل ٢٧٠٠ مورد مبادلۀ مالی غیرقانونی با ایران داشته است.

 

طی چندین سال، شعبۀ بانک ایتالیایی «اینتِسا سان پائولو» (Intesa Sanpaolo) در نیویورک، عملیات مالی را با مؤسسات دروغین و دور از چشم سازمان‌های ناظر آمریکایی ادامه داده است.

یکی از طرف‌ها مهم این بانک ایران بوده است. به گفتۀ مسئولان نظارت بر مبادلات مالی آمریکا، این بانک ایتالیایی حتی به برخی کارمندان خود آموزش داده بود تا قادر باشند مبادلات غیرقانونی با ایران را پنهان کنند و تحت پوشش‌های دروغین به اجرا بگذارند. حدود ٢٧٠٠ مورد مبادلۀ مالی  – در مجموع معادل ١١ میلیارد دلار-  برای مشتریان ایرانی انجام شده است.
منابع آمریکایی توضیح بیشتری در مورد “طرف‌های ایرانی” نداده‌اند و معلوم نیست که این مشتریان، مؤسسات دولتی جمهوری اسلامی بوده‌اند یا خیر.
نهادهای آمریکایی تأکید کرده‌اند که فعالیت‌های بانک ایتالیایی “نمونۀ روشنی از رفتارهایی است که می‌تواند به شبکه‌های خلافکار بین‌المللی کمک کند و امنیت شبکۀ مالی جهانی را به خطر اندازد”.

این بانک علاوه بر ایران با چند کشور دیگر نیز مبادلات غیرقانونی داشته است. اکثر اتهاماتی که از سوی نهادهای آمریکایی طرح شده به سال ٢٠٠٢ مربوط می‌شود.

نهادهای ناظر آمریکایی در ماه‌های اخیر دو بانک بزرگ دیگر را به پرداخت جریمه محکوم کرده‌اند: مِگا بانک تایوان باید معادل ١٨٥ میلیون و دویچه بانک آلمان معادل ٢٥٨ میلیون دلار جریمه بپردازند.
دو سال قبل بانک فرانسوی ب.ان.پ. پاریبا نیز که از جمله با مؤسسات ایرانی بده و بستان غیرقانونی داشت، در آمریکا به پرداخت جریمه‌ای بسیار سنگین محکوم شد.

منیع رادیو فرانسه

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *