‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / وزیر کار: خرید هفت ایرباس برای شرکت آسمان نهایی شده است

وزیر کار: خرید هفت ایرباس برای شرکت آسمان نهایی شده است

علی ربیعی٬ وزیر کار٬ رفاه و تعاون ایران خبر داده است که خرید هفت فروند هواپیمای ایرباس برای شرکت هوایی آسمان نهایی شده است و گفت احتمالا نخستین هواپیما در اردیبهشت سال آینده وارد ایران می‌شود.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که هفته گذشته اتحادیه اروپا پرواز هواپیماهای آسمان را به دلیل نداشتن شرایط کافی ایمنی٬ به کشورهای عضو این اتحادیه ممنوع کرد.

سال گذشته و در پی توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ ٬ ایران قراردادی برای خرید ۱۱۸ هواپیما با شرکت ایرباس امضا کرد.

سه روز پیش نمایندگان ایرباس برای نهایی کردن قرارداد خرید این هواپیماهای به ایران سفر کردند.

آقای ربیعی مشخص نکرده است که آیا این هفت هواپیما بخشی از قرارداد سال گذشته ایران و ایرباس است یا شرکت آسمان بر اساس قرارداد جداگانه‌ای این هفت هواپیما را می‌خرد.

شرکت آسمان از لحاظ تعداد هواپیما، سومین شرکت بزرگ هواپیمایی ایران محسوب می‌شود. آسمان یک شرکت هواپیمایی خصوصی است که بعد از انقلاب از ادغام چند شرکت کوچک هواپیمایی تشکیل شد و در سال ١٣٨١، “به صندوق بازنشستگی کشوری” واگذار شد که زیر نظر وزارت کار اداره می‌شود.

این شرکت که در مسیرهای داخلی و خارجی فعالیت دارد٬ ۲۴ هواپیمای فعال در اختیار دارد که عمر متوسط آن‌ها بیش از ۲۴ سال است. ۱۱ هواپیما از این ناوگان هوایی را هواپیماهای فوکر تشکیل می‌دهند که یکی از پرحادثه‌ترین هواپیماهای شرکت‌های هوایی ایرانی در سوانح هوایی بوده است.

مدیرعامل این شرکت هواپیمایی حسین علایی٬ نخستین فرمانده نیروی دریایی سپاه و رئیس سابق ستاد مشترک سپاه است.

با آنکه ایران سال گذشته برای خرید هواپیما با شرکت فرانسوی ایرباس به توافق رسیده بود٬ اما با توجه به اینکه برخی از قطعات ایرباس در آمریکا تولید می‌شود٬ وزارت دارایی آمریکا نیز باید اجازه فروش ایرباس را نیز صادر می‌کرد که نهایتا این مجوز ماه گذشته صادر شد.

ایران در قرارداد دیگری با شرکت هواپیماسازی بوئینگ ۸۰ هواپیما از این شرکت آمریکایی می‌خرد.

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *