‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / نتانیاهو: با ترامپ در مورد لغو برجام حرف می‌زنم

نتانیاهو: با ترامپ در مورد لغو برجام حرف می‌زنم

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید برای لغو توافق هسته‌ای میان شش قدرت جهانی و ایران با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری مننتخب آمریکا گفتگو خواهد کرد.

او گفته برای ‘باطل کردن برجام’ پنج راهکار در نظر دارد هر چند از جزئیات این راهکارها به خبرنگار ان.بی.سی. چیزی نگفته است.

آقای نتانیاهو که با برنامه خبری-تحلیلی ۶۰ دقیقه شبکه ان.بی.سی. آمریکا گفتگو کرده ضمن ابراز خرسندی از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری جدید آمریکا گفته “هیچ تردیدی” در میزان “ارادت و حمایت” آقای ترامپ از جامعه یهودیان و کشورش ندارد.

با وجود این، او به لسلی استال، خبرنگار ان.بی.سی. گفته اختلاف نظرش با باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، بر سر مساله ایران، موضوعی شخصی نبوده و او همواره برای آقای اوباما احترام قائل بوده و هست.

نخست‌وزیر اسرائیل در این گفتگوی تلویزیونی (یکشنبه ۱۱ دسامبر – ۲۱ آذر) تاکید کرده در دیدار آتی خود با دونالد ترامپ در مورد راه‌هایی که به نظر او برای لغو کردن برجام وجود دارد گفتگو خواهد کرد.

آقای نتانیاهو در پاسخ به خانم استال گفته “برخلاف دیگران” او تصور می‌کند که امضای برجام راه را برای رسیدن ایران به سلاح اتمی هموار کرده است چرا که پیش از برجام تهران از تحریم‌ها و اقدامات غرب در برابر تلاش برای پیشبرد برنامه های هسته‌ای‌اش “می‌هراسید”.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا که تا چهل روز دیگر وارد کاخ سفید خواهد شد، در جریان کارزارهای انتخاباتی خود بارها توافق هسته‌ای میان تهران و گروه ۱+۵ را “اشتباه، احمقانه و افتضاح” خوانده اما ژنرال جیمز متیس، فردی که آقای ترامپ به عنوان وزیر دفاع خود برگزیده در مورد عواقب بیرون رفتن واشنگتن از این توافقنامه که امضای پنج قدرت جهانی دیگر هم در پای آن وجود دارد، با ملاحظه سخن گفته است.

با وجود ابراز خرسندی و خوشبینی آقای نتانیاهو نسبت به “حمایت و ارادت” آقای ترامپ نسبت به اسرائیل، یهودیان مقیم آمریکا در جریان رای‌گیری روز هشتم نوامبر به نامزد جمهوری‌خواهان روی خوش نشان ندادند؛ بنابر نظرسنجی‌های بعد از انتخابات، ۷۱ درصد از آمریکایی‌های یهودی به هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات رای دادند.

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *