‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / انتقاد مجدد بریتانیا از سیاست‌های منطقه ای ایران

انتقاد مجدد بریتانیا از سیاست‌های منطقه ای ایران

توبیاس الوود، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا در امور خاورمیانه، ایران را به خاطر “حمایت از شورشیان حوثی” در یمن مورد انتقاد قرار داد. این انتقاد، چند روز بعد از اعتراض رسمی دولت ایران به انتقادهای قبلی بریتانیا صورت گرفته است.

آقای الوود امروز دوشنبه ۱۲ دسامبر (۲۲ آذر)، در مجلس عوام بریتانیا از ایران خواست از “ایجاد مانع بر سر فرآیند صلح” در خاورمیانه دست بردارد و به “ایفای نقشی سازنده تر” در منطقه بپردازد.

دو روز پیش، معاون مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه ایران، نیکلاس هاپتون، سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرد و با “غیرمسئولانه، تحریک‌آمیز و تفرقه‌افکنانه” توصیف کردن” سخنان اخیر ترزا می نخست وزیر بریتانیا گفت: “قویا انتظار می‌رود دیگر شاهد چنین اظهارات غیرقابل قبولی نباشیم”.

به گزارش رسانه های ایران، سفیر بریتانیا در آن دیدار تاکید کرد که “سیاست کشورش گسترش روابط با ایران است” و “پیام صریح و روشن ایران را سریعا به وزارت خارجه و دفتر نخست وزیری آن کشور منعکس خواهد کرد”.

ترزا می چهارشنبه هفته گذشته، که برای شرکت در اجلاس رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به بحرین سفر کرده بود، گفت: “ما باید همراه یکدیگر تلاش کنیم تا اقدامات تهاجمی ایران در منطقه را به عقب برانیم.”

نخست وزیر بریتانیا خطاب به شش رهبر کشورهای عضو شورای همکاری افزود: “می‌خواهم به شما اطمینان دهم که من به وضوح تهدیدی را که ایران متوجه منطقه خلیج [فارس] و در بُعدی وسیع‌تر، متوجه خاورمیانه می‌کند مشاهده می‌کنم”.

آقای الوود، در سخنان امروز خود در مجلس عوام بریتانیا گفته است: “نخست وزیر در سخنان خود کاملا روشن کرده که ایران می تواند نقشی سازنده تر را یمن ایفا کند.”

معاون وزیر امور خارجه بریتانیا، خواستار همکاری ایران در زمینه هایی همچون “تشویق حوثی ها برای آمدن پای میز مذاکره” و “خالی شدن دریای سرخ از کشتی های حامل تسلیحات برای حوثی ها” شده است.

وی افزوده است: “ما می دانیم که ایران در جاهایی مانند بغداد، دمشق، بیروت و صنعا نفوذ دارد و از ایران می خواهیم به جامعه بین المللی بپیوندد و اقدامات منفی خود را در مختل کردن روند صلح در منطقه متوقف کند.”

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *