‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / عضو شورای نگهبان: قانون انتخابات ریاست جمهوری صریحا خلاف قانون اساسی است

عضو شورای نگهبان: قانون انتخابات ریاست جمهوری صریحا خلاف قانون اساسی است

نجات الله ابراهیمیان، از اعضای شورای نگهبان، گفته است “قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوری صریحا خلاف قانون اساسی است و من تعجب می کنم که چرا شورای نگهبان آن را در دوره های قبل تایید کرده است.”

آقای ابراهیمیان عضو حقوقدان شورای نگهبان است و پیش از این هم انتقاداتی را متوجه رویه های اجرایی و قوانین انتخابات در ایران کرده بود.

آقای ابراهیمیان گفته است “در مواد ۵۶ قانون انتخابات ریاست جمهوری بیان شده است که وزارت کشور بعد از شروع ثبت نام، مدارک را در اختیار می گیرد؛ همچنین بر اساس ماده ۵۷ قانون انتخابات، شورای نگهبان باید ظرف پنج روز به صلاحیت ها رسیدگی کند”.

او گفته است: “من این سئوال را مطرح می کنم که از چه زمانی شورای نگهبان مجری انتخابات شده است؟ تایید صلاحیت شورای نگهبان باید به عنوان تایید صلاحیت یک ناظر باشد نه مجری، یعنی نظارت شورای نگهبان به عنوان ناظر باشد”.

مطابق قانون اساسی ایران، وزارت کشور مجری برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است و وظیفه شورای نگهبان نظارت بر اجرای آن است. آقای ابراهیمیان معنقد است که در شرح وظایف شورای نگهبان در قانون انتخابات، اختیاری بیش از “نظارت” به شورای نگهبان داده شده و این شورا عملا وارد مرحله “اجرا” شده است.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:

اصل‏ ۹۹: شورای‏ نگهبان‏ نظارت‏ بر انتخابات‏ مجلس‏ خبرگان‏ رهبری‏، ریاست‏ جمهوری‏، مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ و مراجعه‏ به‏ آراء عمومی‏ و همه‏ پرسی‏ را برعهده‏ دارد.

اصل‏ ۱۱۸: مسئولیت‏ نظارت‏ بر انتخابات‏ ریاست‏ جمهوری‏ طبق‏ اصل‏ ۹۹‏ بر عهده‏ شورای‏ نگهبان‏ است‏ ولی‏ قبل‏ از تشکیل‏ نخستین‏ شورای‏ نگهبان‏ بر عهده‏ انجمن‏ نظارتی‏ است‏ که‏ قانون‏ تعیین‏ می‏ کند.

قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران:

‌ماده ۵۶: وزارت کشور پس از پایان مهلت قبول داوطلبی، بلافاصله مدارک داوطلبان را به دبیرخانه شورای نگهبان تسلیم می‌دارد.

ماده ۵۷: شورای نگهبان ظرف پنج روز از تاریخ وصول مدارک داوطلبان به صلاحیت آنان رسیدگی و نظر خود را صورت جلسه نموده و یک نسخه از آن‌را به وزارت کشور ارسال می‌دارد.

آقای ابراهیمیان گفته است “اگر کسی قرار باشد امروز قانونی بنویسد، این قوانین باید مبتنی بر شفافیت، آزادی، برابری فرصت ها، عدالت و احترام به حقوق مردم مورد توجه قرار گیرد”.

دوازهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۹ اردیبهشت سال آینده برگزار شود.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان امروز “احتمال انجام اصلاحاتی در قانون انتخابات” تا پیش از انتخابات اردیبهشت را منتفی ندانسته اما مشخص نکرده که در چه بخشی از این قانون احتمال “اصلاح” وجود دارد.

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *