‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / مشاجره بین ایران و امارات بر سر اهمیت تنگه هرمز

مشاجره بین ایران و امارات بر سر اهمیت تنگه هرمز

حاکم فجیره در واکنش به سخنان اخیر مسئولان جمهوری اسلامی مبنی بر کنترل و سیطره کامل بر تنگه هرمز و با اشاره به ایجاد خط لوله انتقال نفت خام امارات، مدعی شده بود که تهدید ایران به بستن تنگه هرمز به گذشته تعلق دارد. او در گفت‌وگو با خبرگزاری امارات تصریح کرده بود که این تهدیدات بی اهمیت بوده و تنگه هرمز نقش مهمی در انتقال نفت امارات بازی نخواهد کرد.

پروژه ایجاد خط لوله انتقال نفت امارات به فجیره سال ۲۰۱۲ آغاز شد. این خط لوله که ۳۷۰ کیلومتر طول دارد، با هزینه‌ای معادل ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار احداث شده است و می‌تواند روزانه یک و نیم میلیون بشکه نفت به فجیره ارسال و از آنجا توسط تانکرها به کشورهای خریدار منتقل کند. حاکم فجیره گفته بود که ظرفیت انتقال این خط لوله نفت حتی می‌تواند به یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

واکنش ایران به ادعای امارات

مسئولان جمهوری اسلامی ادعاهای حاکم فجیره را بی اساس خوانده و گفته‌اند که انتقال نفت امارات تنها بخش کوچکی از حمل و نقل از طریق تنگه هرمز را شامل می‌شود و از این رو، راه‌اندازی خط لوله انتقال نفت فجیره از اهمیت استراتژیک تنگه هرمز نمی‌کاهد.

حشمت‌الله فلاحت پیشه، نماینده اسلام‌آباد غرب و دالاهو روز جمعه ۱۹ آذرماه در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت به این نکته اشاره کرد که تنگه هرمز یک تنگه بین‌المللی است و اهمیت آن به خاطر انتقال نفت خام امارات نیست. او سخنان حاکم فجیره را ادعاهایی با انگیزه‌های سیاسی خواند و گفت اگر جمهوری اسلامی اقدام به محدود کردن تجارت و توریسم با امارات می‌کرد، آنان چنین گستاخ نمی‌شدند.

قاسم جاسمی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز گفته که تنگه هرمز یک آبراه بین‌المللی است و اهمیت استراتژیک آن با لوله گذاری امارات کاهش نمی‌یابد. جاسمی در گفت‌وگوی روز ۱۹ آذرماه با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت عنوان کرده است: « کشورهای بسیار زیادی در منطقه و سطح جهان وجود دارند که به تنگه هرمز نیاز دارند، اهمیت استراتژیک تنگه هرمز تنها به یک کشور مربوط نمی شود.»

جمهوری اسلامی ایران بارها با تهدید به بستن تنگه هرمز، از این موضوع به عنوان حربه‌ای سیاسی استفاده کرده است. تنگه هرمز به عنوان یک شاهراه بین‌‌المللی نه تنها مسیر عبور نفتکش‌هاست بلکه نقش مهمی در حمل و نقل کالا ایفا می‌کند

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *