‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / واکنش کاخ سفید به سخنان روحانی در مراسم ۱۶ آذر

واکنش کاخ سفید به سخنان روحانی در مراسم ۱۶ آذر

رئیس جمهور ایران، حسن روحانی در مراسم روز دانشجو (۱۶ آذر) با اشاره به شعارهای انتخاباتی دونالد ترامپ در باره برجام گفت: «آقایی انتخاب شده است، هر برنامه‌ای هم دارد بعدها معلوم خواهد شد. ما راه و مسیر خودمان را می‌رویم و ادامه می‌دهیم. دلش بخواهد برجام را تضعیف و پاره کند، مگر ما می‌گذاریم، مگر ملت ما می‌گذارد.»

رئیس جمهور منتخب آمریکا در جریان مبارزات انتخاباتی بارها توافق هسته‌ای و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را فاجعه‌بار خوانده و گفته بود که قصد دارد پس از ورود به کاخ سفید آن را فسخ کند.

مارک تونر، جانشین سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به سخنان روحانی گفته که ترجیح می‌دهد وارد مشاجره‌های لفظی با مسئولان ایران نشود.

او همچنین تاکید کرده که نحوه برخورد دولت آینده آمریکا با برجام و توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ در حال حاضر قابل پیش‌بینی نیست.

دفاع کاخ سفید از برجام

حسن روحانی و شمار دیگری از مسئولان ارشد جمهوری اسلامی بارها گفته‌اند که برجام یک توافق چند جانبه بین‌المللی است و آمریکا به تنهایی نمی‌تواند آن را بر هم بزند.

به گزارش آسوشیتدپرس، مارک تونر با بیان این که هر یک از طرف‌ها می‌تواند از برجام کنار برود افزود، با توجه به موفقیت‌های برجام چنین اقدامی غیرسازنده خواهد بود.

او خاطر نشان کرد که آمریکا بارها توافق هسته‌ای را موفق ارزیابی کرده و معتقد است که برجام تدابیر موثری در جهت بازداشتن ایران در مسیر دستیابی به تولید سلاح اتمی داشته است.

تونر با اشاره به کاهش ذخایر اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین ایران تصریح کرد که این کشور تا کنون به تعهدات خود عمل کرده و مسئولان کاخ سفید ارزیابی خود را درباره موفقیت‌آمیز بودن برجام به دولت آینده منتقل خواهند کرد.

روز گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که در اختیار کشورهای عضو این نهاد قرار گرفت تائید کرد که ایران به تعهدات خود درباره محدودیت میزان ذخیره آب سنگین در این کشور پایبند بوده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش ماه نوامبر خود از جمهوری اسلامی انتقاد کرده بود که حدود ۱۰۰ کیلوگرم بیشتر از ۱۳ تن آب سنگینی که مطابق برجام مجاز تعیین شده، ذخیره کرده است.

این خبرگزاری به نقل از دیپلمات‌های نزدیک به آژانس خبر داده که جمهوری اسلامی حدود ۱۱ تن از ذخایر آب سنگین خود را صادر کرده و سازمان انرژی اتمی ایران مقصد این محموله را عمان اعلام کرده است.

تهدیدهای متقابل

حسن روحانی در سخنرانی روز دانشجو گفت که دولت او و مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران در مسیر رسیدن به توافق برجام هیچ قدمی بدون مشورت با رهبر جمهوری اسلامی برنداشته‌اند.

او همچنین به آمریکا هشدار داد که امضای تمدید قانون تحریم‌های ایران توسط باراک اوباما نقض برجام تلقی می‌شود و با “عکس‌العمل بسیار تند” ایران روبرو خواهد شد.

مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی بارها تهدید کرده‌اند که در صورت نقض برجام از سوی آمریکا، فعالیت‌های هسته‌ای و غنی‌سازی اورانیوم را مانند گذشته از سر می‌گیرند.

مارک تونر در پاسخ به چنین تهدیدهایی تصریح کرده که توافق‌های انجام شده امکان می‌دهد که در چنین حالتی تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران در کوتاه‌ترین زمان ممکن دوباره اعمال شوند.

پویچه وله

‎برسی مجدد

بیانیه: ایران در خطراست، لزوم اتحاد و عمل

شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حاکم بر جامعه  ایران، همراه با سیاست‌های ضد ملی داخلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *