‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / واکنش تهران به تمدید قانون تحریم‌های ایران در سنای آمریکا

واکنش تهران به تمدید قانون تحریم‌های ایران در سنای آمریکا

کاخ سفید می‌گوید باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، مصوبه کنگره برای تمدید قانون تحریم‌های ایران را تایید خواهد کرد. مقام‌های مختلف ایران تمدید این تحریم‌ها را خلاف توافق هسته‌ای می‌دانند.

ایران در واکنش گفته است که این مصوبه ناقض برجام است و قول واکنش “مناسب” را داد.

مجلس ایران هم در واکنش به تمدید تحریم‌ها طرحی تهیه کرده که مطابق آن نمایندگان می‌خواهند دولت را به ازسرگیری فعالیت‌های هسته‌ای ملزم کنند.

یک مقام کاخ سفید به بی بی سی فارسی گفت باراک اوباما تمدید قانون تحریم‌ها را وتو نخواهد کرد.

وتوی رئیس جمهوری آمریکا وقتی موثر است که طرح تصویب شده کمتر از دو سوم آرا را داشته باشد. دیروز ٩٩ نفر از ١٠٠ سناتور آمریکایی به تمدید قانون تحریم‌ها رای دادند.

کاخ سفید می‌گوید تمدید قانون تحریم‌های ایران را ضروری نمی‌دانسته، اما به هر حال تمدید این قانون را در چهارچوب تعهدات آمریکا در توافق هسته‌ای برای رفع تحریم‌ها می‌دانند. به گفته یک مقام کاخ سفید در عین تمدید قانون تحریم‌های ایران از سوی رئیس جمهور، وزارت خارجه آمریکا اجرای تحریم‌های هسته‌ای را مستثنا می‌کند.

یک مقام کاخ سفید گفته است مادامی که ایران به تعهدات خود پایبند باشد، تمدید قانون تحریم‌های ایران مانع از رفع تحریم‌های مورد توافق در برجام نیست.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، تمدید تحریم‌ها “نقض برجام” می‌داند و نسبت به “واکنش” ایران هشدار داده است. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه هم گفته است که تمدید تحریم‌ها “مغایر برجام” است.

مخالف برجام

پیشتر در روز جمعه بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود: “همانگونه که مکررا توسط مقامات عالی رتبه کشور اعلام شده است، مصوبه اخیر مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای تمدید تحریم ها علیه ایران مخالف برجام و تعهدات آمریکا در حقوق بین الملل مبنی بر عدم مداخله در روابط داخلی و بین المللی سایر کشورهاست.”

“بر اساس اصول اولیه حاکم بر روابط بین الملل، دولت آمریکا مسئول اجرای تعهدات بین المللی آن کشور است و تحولات سیاسی داخل آمریکا و ارتباطات میان قوای مقننه و مجریه آن کشور نمی تواند توجیهی برای اهمال و یا استنکاف از اجرای تعهدات بین المللی آن کشور محسوب شود.”

او همچنین گفت: “رئیس جمهور ایالات متحده در برجام پذیرفته است که با استفاده از کلیه اختیارات خود، از قانونی و اجرایی شدن موارد مخالف برجام، منجمله مصوبه اخیر کنگره، جلوگیری نماید.”

“جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که به توافقات بین المللی خود پایبند است ولی برای کلیه شرایط پیش بینی های متناسب را به عمل آورده و آمادگی لازم برای پاسداری مؤثر، قوی و مدبرانه از حقوق مردم ایران در هر شرایطی را ایجاد کرده است.”

مصوبه کنگره مستقیما به برجام اشاره نمی کند اما بعضی می گویند که محدودیت های اعمال شده در این مصوبه مغایر روح برجام است.

این مصوبه شامل مجازات هایی علیه بخش های بانک داری و همچنین انرژی و دفاعی ایران است.

دایان فاینستاین و تیم کین سناتورهای دمکرات که هر دو از توافق هسته ای حمایت می کنند گفته اند که هرچند رئیس جمهور فعلا بعضی از تحریم ها را به عنوان بخشی از برجام اجرا نمی کند اما “مصوبه تحریم ها باید به جای خود باقی بماند تا امکان اعمال فوری تحریم ها (در صورت لزوم) فراهم شود.”

دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا به شدت از برجام انتقاد کرده است و بعضی از جمهوری خواهان خواهان لغو آن توافق هستند.

آقای قاسمی گفت: “وزارت امور خارجه، رفتار دولت آمریکا در این زمینه را به صورت دقیق رصد نموده و گزارشی کامل به هیئت نظارت بر اجرای برجام به منظور تصمیم گیری و اقدام مقتضی ارائه خواهد کرد.”

قانون تحریم های ایران ابتدا در سال ۱۹۹۶ در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون تصویب شد و هر ده سال یک بار تمدید شده است.

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *