‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / موسویان: ممکن است با تسلط جمهوری‌خواهان برنامه تغییر رژیم در ایران مجدداً فعال شود

موسویان: ممکن است با تسلط جمهوری‌خواهان برنامه تغییر رژیم در ایران مجدداً فعال شود

حسین موسویان، معاون پیشین شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، با ابراز نگرانی از تهدیدهای پیش‌ روی ایران پس از انتخاب دونالد ترامپ، از امکان فعال شدن مجدد برنامه تغییر رژیم ایران خبر داده است.

حسین موسویان، در گفتگو با روزنامه شرق با اشاره به فرصت‌‌ها و تهدیدهای پیش ‌روی ایران پس از انتخاب ترامپ، هشدار داده است: «هرچه چالش‌‌های درونی آمریکا در دوره ترامپ بیشتر شود، فرصت‌‌ها یا تهدیدهای بیشتری پیش ‌ِروی جمهوری اسلامی قرار خواهد گرفت».

او افزوده است: «نگرانی‌ها باید بسیار جدی باشد. اکثریت فعلی جمهوری‌‌خواه در کنگره مخالف سیاست‌‌های تعاملی اوباما با ایران است و ممکن است در دوره ترامپ جبران مافات کرده و هجمه سنگینی علیه جمهوری اسلامی به راه بیندازد».

وی با بیان اینکه احتمال دارد ایران با تهدیدات و فرصت‌‌های جدیدی روبه‌ رو شود، ادامه داد: «حتا ممکن است بار تهدیدات سنگین‌‌تر باشد و با تسلط جمهوری‌ خواهان تندرو، برنامه تغییر رژیم در ایران مجددا فعال شود».

او پیش‌بینی کرده است: «در صورت رفتار معقول و دیپلماسی هوشمندانه مقامات ایران، احتمال ایجاد اجماع جهانی درباره طرح‌‌های براندازی جمهوری اسلامی دشوارتر خواهد شد».

موسویان همچنین با بیان اینکه سکوت ترامپ را نمی‌توان تعبیر به رضایت کرد، اظهار داشت: «افرادی که تا اینجای کار به عنوان تیم حوزه‌ های سیاست خارجی، امنیتی و نظامی او مطرح هستند، همه از عناصر شناخته ‌شده افراطی هستند که آنها را ضدایران و ضد برجام و معتقد به براندازی جمهوری اسلامی می‌باشند».

او در بخشی از این مصاحبه گفته: «فرق دولت‌های عربی و دیگر دولت‌ها با جمهوری اسلامی این است که آنها هم به لابی در آمریکا اعتقاد دارند، هم برنامه دارند و هم فعال عمل می‌کنند، جمهوری اسلامی یا اعتقاد ندارد یا اگر اعتقاد هم دارد، برنامه و فعالیتی ندارد».

موسویان برای این گفته خود مثال هم آورد و افزود: «سعودی‌ها در دوره مبارزات انتخاباتی، با هر دو کمپ انتخاباتی روابط فعال برقرار کرده، به‌نحو مقتضی کمک کردند و وعده دادند. بعد از انتخابات هم بی‌سر و صدا چند تیم فرستاده و رایزنی‌هایی بسیار گسترده با جمهوری‌خواهان تأثیرگذار در کنگره و نیز با ستاد ترامپ داشته‌اند. شنیده‌ام آنها یک بسته اقتصادی بزرگ و جذاب چند‌ صد‌ میلیارد‌ دلاری روی میز ترامپ گذاشته‌اند و خواسته اصلی آنها هم مقابله با ایران است».

 

۱۸ نوامبر جان بولتون، یکی از گزینه‌های مطرح برای پست وزارت خارجه آمریکا در دولت دونالد ترامپ، خواستار «تغییر رژیم» ایران شد.

او در مصاحبه با نشریه آمریکایی «بریت برت» گفت: «تنها راه حل بلند مدت تغییر رژیم تهران است». به گفته بولتون «آیت‌الله‌ها در تهران بزرگترین تهدید برای صلح و ثبات جهان و خاورمیانه هستند».

او در این مصاحبه افزود: «من نمی‌گویم که با سرنگونی آنها همه چیز در منطقه خوب و درست می شود، اما تهدید اصلی از میان خواهد رفت».

منبع کیهان لندن

‎برسی مجدد

بیانیه: ایران در خطراست، لزوم اتحاد و عمل

شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حاکم بر جامعه  ایران، همراه با سیاست‌های ضد ملی داخلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *