‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / اوباما خواستار توجه ترامپ به ‘واقعیت های توافق هسته ای شد’

اوباما خواستار توجه ترامپ به ‘واقعیت های توافق هسته ای شد’

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ابراز امیدواری کرده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب و متحدان جمهوریخواه او در کنگره به “واقعیت های توافق هسته ای ایران” توجه کنند.

آقای اوباما روز دوشنبه ۱۴ نوامبر در یک کنفرانس خبری کاخ سفید پیش بینی کرد که بر هم زدن توافق هسته ای ایران (برجام) دشوار باشد زیرا به گفته او این توافق موثر واقع شده و از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری کرده است.

نزدیکان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، از ضرورت بازنگری در توافق اتمی با ایران سخن گفته اند.

اما آقای اوباما گفت: “توجیه به هم زدن توافقی که موثر بوده و مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای شده، دشوار خواهد بود، به خصوص وقتی که گزینه جایگزین این باشد که ایران از زیر بار تمام تعهداتش بیرون بیاید و آزادانه به دنبال کسب سلاح هسته ای برود.”

“همچنین به خاطر داشته باشید که این توافق فقط بین ما و ایرانی ها نیست. توافق بین ایران و گروه ۵ به علاوه یک – یعنی کشورهای دیگر از جمله برخی از نزدیک ترین متحدان ماست. اگر ما از برجام خارج شویم به معنای آن خواهد بود که باید کشورهای اروپایی، یا روسیه یا چین را که به توافق پایبند مانده اند تحریم کنیم.”

باراک اوباما گفت که توافق هسته ای ایران مثال خوبی است که “شکاف بین لفاظی و واقعیت ها را در واشنگتن نشان می دهد.”

“وقتی که مسوول آن نبوده اید می توانید آن را توافق بد بخوانید اما وقتی که درباره توافق و جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای مسوولیت پیدا می کنید احتمال آن که به واقعیت ها نگاه کنید بیشتر خواهد شد.”

او افزود: “استدلال اصلی مخالفان علیه توافق این بود که ایران تقلب خواهد کرد و به تعهداتش عمل نخواهد کرد اما یک سال است که دلیل و مدرک داریم که نشان می دهد ایران به تعهداتش عمل کرده، فقط نظر من یا مشاورانم نیست…. سازمان های اطلاعاتی و ارتش اسرائیل هم این حرف را می زنند.”

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شب گذشته در پایان یک نشست غیررسمی میان وزرای خارجه اتحادیه اروپا، از این توافق دفاع کرد و گفت که پایدار ماندن برجام و اجرای آن از اولویت‌های اتحادیه اروپاست.

خانم موگرینی برجام را توافقی توصیف کرد که شورای امنیت سازمان ملل هم بر آن صحه گذاشته و تاکید کرد که حمایت از اجرای کامل این توافق از وظایف این سازمان است.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا هم روز دوشنبه گفتند که این اتحادیه “تعهد قاطعی” نسبت به اجرای این توافق دارد.

لزوم همبستگی

آقای اوباما در این کنفرانس خبری که بیشتر به پیامدهای انتخاب دونالد ترامپ در انتخابات سه شنبه هفته پیش اختصاص داشت از رئیس جمهور منتخب خواست “نشانه هایی برای ایجاد همبستگی” بفرستد.

آقای اوباما از هم حزبی های دمکرات خود خواست نتیجه انتخابات را بپذیرند و “تشخیص دهند که دمکراسی چطور کار می کند.”

او از اظهار نظر درباره انتصاب یک چهره راستگرای تندرو – استیو بانون – به عنوان استراتژیست ارشد کاخ سفید توسط آقای ترامپ خودداری کرد.

او در مورد دیدار هفته پیش خود با آقای ترامپ گفت: “من در آن دیدار تاکید کردم که در انتخاباتی مثل این که اینقدر فشرده بوده و باعث اختلاف شده، حالتی که به خود می گیرید مهم است.”

“به او گفتم، همانطور که علنا گفته ام، که به دلیل ماهیت مبارزات انتخاباتی و تلخی و شدت مبارزات، واقعا مهم است که سعی کنیم نشانه های همبستگی بفرستیم و به سوی اقلیت ها و زنان و سایرینی که نگران لحن کمپین بودند دست دراز کنیم.”

او در مورد دیدار هفته پیش با آقای ترامپ گفت: “ما دیداری صمیمانه داشتیم. آیا نگرانم؟ صد در صد.”

آقای اوباما در روزهای پیش از انتخابات آقای ترامپ را “شدیدا ناآماده برای این شغل” توصیف کرده بود.

با این حال او گفت که آقای ترامپ در جریان بازدید از کاخ سفید “علاقه زیادی به حفظ روابط استراتژیک” آمریکا با سایر کشورها نشان داده است.

او گفت این شامل اتحاد “قوی و محکم” با ناتو است.

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *